Nowożeńcy – Thomas Ott, Tab Murphy, Thomas Jane

nowozency „Nowożeńcy” Thomasa Otta są przykładem jak niewiele dzieli sztukę filmową i komiksową, i z jaką łatwością oba te światy przenikają się nawzajem. Tom szwajcarskiego autora powstał bowiem na kanwie scenariusza amerykańskiego dreszczowca, który to film powstał z kolei zainspirowany magnetyczną twórczością Otta. W ten sposób na komiks złożyło się trzech autorów. Thomas Jane jako pomysłodawca, Tab Murphy w roli scenarzysty i ostatecznie sam Thomas Ott jako osoba odpowiedzialna za rysunki i finalny efekt.

Seks, alkohol, hazard. Oprócz niemiłosiernego kaca i pustego portfela, główny bohater „Nowożeńców” zabiera z Las Vegas jeszcze jedną pamiątkę, młodą żonę. Nie zrażony przeszłością małżonki i jej wątpliwą reputacją, cieszy się wszelkimi urokami podróży poślubnej. Tandetne love story, swoisty American dream bohatera, uwalniającego się wreszcie od swej zaborczej matki, kończy się niemal tak szybko, jak się zaczęło. Oto młoda para przypadkowo uderza samochodem przechodnia. Jak potoczy się ich dalsza historia? Czy bohaterom dane będzie, jak przystało na amerykański film, szczęśliwie odjechać w stronę wschodzącego słońca?

 

Thomas Ott jako rysownik wyrobił już sobie swoją własną markę. Ze swoim charakterystycznym stylem objawia swe mistrzostwo i kunszt warsztatu w każdym calu. Przyciągające i zapadające w pamięci kadry, znane polskim czytelnikom z takich publikacji jak „Cinema Panopticum”, „Exit”, czy „NUMER 73304-23-4153-6-96-8”, odnaleźć można również w „Nowożeńcach”. Specjalna technika, polegająca na wydrapywaniu białych linii na czarnym tle, nadaje opowieści charakteru. Plansze są ponadto bardzo bogate w szczegóły. Końcowy efekt prezentuje się wspaniale, sprawiając, że czytelnik ma ochotę zatrzymać się dłużej niemal przy każdym kadrze.

 

Fabuła komiksu nawiązuje do klasyki amerykańskiego kina grozy, filmów drogi kategorii D. Historia przedstawiona w „Nowożeńcach” jest prosta jak drut. Mało postaci, żadnych dialogów, umiejscowiona gdzieś na zapomnianym przez Boga i ludzi pustkowiu. Wokół tylko autostrada i podrzędna stacja benzynowa. To wszystko w połączeniu z rysunkami Otta stwarza niepowtarzalny klimat. Bo właśnie o nastrój tu chodzi. I trzeba przyznać, że udziela on się czytelnikowi w miarę gdy ten coraz bardziej wsiąka w przedstawioną opowieść.

 

Kto raz wszedł do mrocznego świata twórczości Thomasa Otta, ten już chyba na zawsze pozostanie jego wiernym fanem. Dlatego podejrzewam, że tym co komiksy autora znają, nie trzeba specjalnie rekomendować przedstawianego tu albumu. Ott potwierdza w nim swe mistrzostwo, tworząc, za sprawą swojego oryginalnego stylu, klimatyczny komiks, z ciekawą, choć prostą w gruncie rzeczy, fabułą. Tych zaś, którzy nie mieli do tej pory okazji poznać komiksów szwajcara, nie pozostaje mi nic innego jak tylko gorąco zachęcić do sięgnięcia po „Nowożeńców”.

 

Autorzy: scenariusz – Thomas Ott, Tab Murphy, Thomas Jane; rysunki – Thomas Ott

Data wydania: 2013 (Wydanie I)

Tytuł oryginału: Dark Country

Wydawca oryginału: Raw Studios

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

ISBN: 978-83-60915-78-3

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *