Nie taki (anty)bohater – Recenzja komiksu „Deadpool 8: Axis”

Świat staje na głowie. Dosłownie. Po tym, jak Red Skull ukradł mózg Charlesa Xaviera, trudno, żeby było inaczej. Znany teraz pod pseudonimem Red Onslaught nie tylko skutecznie kładzie kres nawarstwieniu tych  odniesień, lecz przede wszystkim zmienia bohaterów i złoczyńców Marvela w ich całkowite przeciwieństwa. Jaki zatem będzie Deadpool, który nie jest do końca zły, ale nie uchodzi też za aniołka?

Deadpool-08-Axis

Mówiąc krótko: nieciekawy. Chociaż należy pamiętać, że to nadal Deadpool, zmiany, jakie w nim zachodzą, nie są czymś godnym uwagi. Może i wstaje wcześniej, ogranicza spożycie mięsa z powodów etycznych i używa bardziej wysublimowanego słownictwa, ale… to nadal ten sam Wade Wilson. Nadal ma dobre serduszko, po prostu częściej je okazuje. Jeszcze zanim zmieni się w swoje przeciwieństwo, musi stawić czoła różnorakim problemom, jakie my, zwykli śmiertelnicy, grupujemy w zbiorze obustronnie otwartym – bo nigdy nie wiadomo, co się jeszcze przypałęta – zwanym życiem. A ono ostatnio bardzo się dla niego skomplikowało…

Deadpool-08-Axis_Plansza_1

Wade ma przecież córkę, o którą nieustannie drży. Ma też żonę, którą kocha, ale w związku z nadmiarem innych zajęć nie może jej poświęcić wystarczająco uwagi. Dodatkowo musi się też zająć koreańskimi X-Menami, których wyzwolił z tamtejszego obozu pracy. Axis jest mu zupełnie niepotrzebne do szczęścia, jednak rusza razem z innymi bohaterami Marvela walczyć ze złem. Tak jak pozostali – wraca odmieniony, a raczej wchodzi… cały na biało. Miły, wyrozumiały, elokwentny, to nie ten sam Deadpool, którego pokochała Shikla, królowa demonów. Ale że miłość nie wybiera, kobieta czeka cierpliwie, aż Wade wreszcie będzie sobą. Pytanie jednak, czy taki czas nadejdzie.

Deadpool-08-Axis_Plansza_2

Tom jest wart uwagi nie tylko ze względu na transformację Deadpoola, na końcu znajduje się bowiem krótki komiks o wydobyciu gazu łupkowego. Rządowa propaganda, zanieczyszczenie środowiska i amerykańskie nuklearne rodziny, a w tym wszystkim Wade Wilson stopniowo odkrywający hipokryzję eksploatujących środowisko wielkich koncernów? To się musiało udać.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Brian Posehn, Gerry Duggan
Rysunki: Mike Hawthorne, Scott Koblish
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2018
Wydawca oryginału: Marvel
Tłumaczenie: Oskar Rogowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 167×255 mm
Stron: 132
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127944

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *