Nazistki. Okrutne, wyrachowane, uległe – Paul Roland

nazistkiPaul Roland w „Nazistkach” przygląda się kobietom, które uległy Hitlerowi. Nie jest to jedynie narracja o Ewie Braun i obozowych strażniczkach, ale o całym systemie, który wyjątkowo dokładnie wskazywał rolę i miejsce kobiety w nazistowskich Niemczech.

Książka podzielona jest na rozdziały, które chronologicznie i tematycznie opisują sytuację kobiet w III Rzeszy. Narrację rozpoczyna część poświęcona relacji Fuhrera z matką, jako będącej źródłem jego nietypowego zachowania w relacjach z innymi. Autor świadomie przytacza także plotki i nie do końca potwierdzone informacje dotyczące romansu wodza III Rzeszy z nieletnią kuzynką, która ostatecznie popełni samobójstwo.

Znajdziemy tu także historie kobiet zafascynowanych Hitlerem oraz jego ideą, finansujących jego partię. Jest także obszerna część poświęcona Ewie Braun. Szokujące wydaje się uwielbienie dla wodza i ładu, jaki chciał zaprowadzić, gdy przyjrzymy się jego wypowiedziom dotyczącym miejsca kobiet. „Kinder, Kűche und Kirche” (dzieci, kuchnia i kościół) – trzy sfery, w których miały spełniać się Niemki. Najważniejsze było rodzenie aryjskich, zdrowych dzieci – przyszłości czystego rasowo narodu. Całą swą wiedzę na temat świata kobiety powinny czerpać z „Mein Kampf” – książki dostępnej nawet na szpitalnych oddziałach położniczych.

Jednak te z nich, którym udało się zrobić karierę, być blisko najważniejszych nazistów, tolerowały mizoginię władzy i same odnajdywały się w podwójności swej roli. Z drugiej strony autor przedstawia kobiety niemieckiego oporu, choć dziwnie dość wygląda ich obecność w książce z pod tytułem: „Okrutne, wyrachowane, uległe”.

„Nazistki” to pozycja popularnonaukowa z naciskiem na „popularna”. Osoby, które interesują się historią nazizmu, nie znajdą tu niczego nowego, ale dla mniej zorientowanych w temacie może to być ciekawa lektura na temat obecności kobiet w III Rzeszy i wpływu idei państwa narodowosocjalistycznego na codzienne życie.

 

Tytuł: „Nazistki. Okrutne, wyrachowane, uległe”

Autor: Paul Roland

Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski

Wydawnictwo: Świat Książki

Premiera: maj 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *