Nastoletnia bohaterka – recenzja komiksu „Ms. Marvel: Niezwykła”

Muszę od razu napisać, że mamy tu do czynienia z komiksem o nastolatce, dla nastolatek i nastolatków. Z tego powodu odradzałbym lekturę pierwszej części przygód Ms. Marvel czytelnikom, których takie tematy odrzucają. Warto jednak wykazać się odrobiną dobrej woli, gdyż pod płaszczykiem naiwności kryje się obiecująca historia.

MrsMarvel1

Kamala Khan to szesnastolatka mieszkająca w Jersey City. Nie ma zbyt wielu przyjaciół i przyjaciółek, przede wszystkim z racji tego, że jest córką pakistańskich imigrantów, którzy próbują wychowywać swoje dzieci wedle reguł ze starego świata. Kolorowa amerykańska rzeczywistość pełna jest niebezpieczeństw, na które szczególnie narażona jest ich nastoletnia córka. Syn całe dnie spędza w świątyni bądź na modlitwie, co skutecznie utrudnia mu poszukiwanie pracy. Kamala natomiast jest czarną owcą rodziny – buntuje się, chce chodzić na imprezy, chociaż w gruncie rzeczy jest bardzo dobrym dzieckiem i wzorem do naśladowania dla innych koleżanek. Te tymczasem wolą wyśmiewać jej pochodzenie, wykluczając ją tylko z racji innego koloru skóry.

msmarvel_p1

Pewnej nocy wracająca z imprezy dziewczyna wchodzi w tajemniczą mgłę, po kontakcie z którą nabywa niebywałych mocy. Mgła terrigenowa, bo o niej mowa, w uniwersum Marvela kojarzona jest przede wszystkim z Inhumans, jej zadaniem zaś jest wydobywanie ukrytych mocy z pozornie przeciętnych ludzi. Kimś takim jest właśnie Kamala, która dostaje moce oraz stary kostium Kapitan Marvel. Wkrótce jednak dowiaduje się, że nie jest jej wcale potrzebny – może zmieniać swoją postać, jak również rosnąć i kurczyć się. Przesłanie komiksu jest zatem bardzo proste: nie ma nic złego w byciu innym, outsiderem, liczy się bowiem to, co w środku, a zatem bycie sobą.

msmarvel_p2

Ponieważ Kamala jest dobrą osobą, używa swoich mocy do czynienia dobra. Mogłaby się mścić na innych, lecz zamiast tego woli im pomagać i zmieniać świat na lepsze. Autorką scenariusza jest amerykańska muzułmanka G. Willow Wilson, przez kilka lat mieszkająca w Kairze, gdzie również przeszła na islam. Scenarzystka imponuje znajomością tematu, przekonująco prezentując problemy muzułmańskich imigrantów w dzisiejszej Ameryce. Trochę gorzej jest z dialogami, odrobinę zbyt nastoletnimi dla starszego czytelnika. Rysunki są bardzo czytelne, ale jedynie poprawne – nie przeszkadzają w lekturze, ale też nieszczególnie zachwycają. Jako całość komiks jest zapowiedzią bardzo interesującej serii.

Łukasz Muniowski

Tytuł oryginału: Ms. Marvel: No Normal
Scenariusz: G. Willow Wilson
Rysunki: Adrian Alphona
Przekład: Anna Tatarska
Rok wydania: 2017
Wydawca: Egmont

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *