Największy przyjaciel człowieka – recenzja książek z serii „Clifford” Normana Bridwella

Czasem najprostsze pomysły okazują się najlepsze. Doskonałym tego przykładem może być seria książeczek dla dzieci z Cliffordem w roli głównej. Ponad 50 lat po premierze pierwszego odcinka w Stanach Zjednoczonych Ameryki ogromny czerwony pies wraca do księgarń. Wydawnictwo Znak przygotowało dwie odsłony przygód Clifforda, pierwszy album w edycji zgodnej z wydaniem oryginalnym oraz zbiór jego najlepszych historii.

Bridwell_Clifford_Wielkiczerwonypies_500pcx

Norman Bridwell, twórca „Clifforda”, marzył o karierze ilustratora od najmłodszych lat. Mimo talentu i licznych prób znalezienia własnego miejsca na rynku książek dla dzieci autor nie od razu otrzymał swoją szansę. Pierwsze jego projekty były zgodnie odrzucane przez wszystkich wydawców. W 1963 roku nastąpił przełom. Jeden z rysunków, przedstawiający dziewczynkę w towarzystwie czerwonego psa, spodobał się redaktorce jednego z amerykańskich wydawnictw. Rysunek ten stał się kanwą do stworzenia pierwszej historyjki z Emily Elizabeth, która jest wzorowana na córce autora, i jej psa Clifforda.

Prosty pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieciaki szybko pokochały przyjacielskiego i nieco fajtłapowatego psa. Tym samym w ciągu ponad 50 lat na rynku cykl opowieści Bridwella rozrósł się do ponad 40 odcinków, a Clifford trafił na ekrany telewizorów. Jednocześnie, mimo sukcesu, autor nadal pozostał człowiekiem skromnym, znajdującym czas dla swoich małych fanów.

Lata upływają, a rezolutny piesek i jego wesoła właścicielka wciąż są kochani przez młodych czytelników. Słowa nie są rzucane na wiatr, a książka przetestowana została na czterolatku, który natychmiast polubił bohaterów. Ze względu na dość nieskomplikowane fabuły, stosunkowo mało tekstu przy maksimum treści oraz proste, ale sugestywne rysunki, książka o Cliffordzie szczególnie polecana jest właśnie najmłodszym czytelnikom. Zresztą z powodzeniem może być jedną z pierwszych, samodzielnych czytanek.

Bridwell_Clifford_Wielkaksiegaprzygod_500pcx

Przemawia za tym kilka cech „Clifforda”. Przede wszystkim historie pisane są bardzo prostym językiem, a wspaniałe i ciepłe ilustracje przedstawiają dokładnie to, o czym dziecko czyta. Ponadto książka ma duże, przyjemne dla oka litery. Wszystko to stanowi świetny sposób do zachęcenia do nauki czytania.

W księgarniach ukazały się od razu dwie wersje książki Normana Bridwella, z czego na największą uwagę zasługuje „Clifford. Wielka księga przygód”, zawierająca pięć klasycznych opowieści oraz ciekawy i kolorowy wstęp, w którym czytelnicy poznają sylwetkę autora oraz historię powstania postaci Clifforda. „Clifford. Wielki czerwony pies” to z kolei pierwsza opowieść o wesołym zwierzaku, wydana zgodnie z oryginałem z roku 1963. Z racji tego, że historia powtarza się także w wydaniu zbiorczym, książka ta może być traktowana jako kolekcjonerska ciekawostka.

Rynek książki dla najmłodszego czytelnika jest niezwykle różnorodny i chłonny. Dobrze, że w natłoku publikacji wydawcy cały czas, obok promowania nowych nazwisk, wracają do klasycznych bohaterów, tak rodzimych (ostatnie piękne wydania przygód Reksia), jak i zagranicznych. Emily Elizabeth i Clifford jako opowieść uniwersalna wciąż bawią kolejne pokolenia. Pozostaje życzyć kolejnych 50 lat sukcesów.

Karol Sus

Clifford. Wielka księga przygód
Tłumaczenie: Małgorzata Pietrzyk
Oprawa twarda
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: Znak emotikon
Rok wydania: 2017

Clifford. Wielki czerwony pies
Tłumaczenie: Małgorzata Pietrzyk
Oprawa twarda
Liczba stron: 48
Wydawnictwo: Znak emotikon
Rok wydania: 2017

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *