Młot i charakter – recenzja komiksu „Thor #2: Kto dzierży młot?”

Kiedy emocje płynące z rewelacji, że „nowym Thorem jest kobieta” nieco opadły, przyszła pora na przyjrzenie się tej serii na spokojnie. I wydaje mi się, że to, co zrobił w niej Jason Aaron, jest bardzo dobre. Nie tylko ze względu na opowiadaną przez niego historię.

ThorMN2

Pierwszy tom ukazywał nam nowego Thora, jednak nie zdradzał tożsamości. Drugi praktycznie w całości poświęcony jest tej zagadce, która ostatecznie zostaje rozwiązana przed czytelnikiem, ale tylko przed nim – pozostali bohaterowie, jak Thor Syn Odyna, sam Odyn i inni bogowie Asgaardu, pozostają w dręczącej ich niewiedzy. Udręka staje się tak silna, że Wszechojciec postanawia wysłać najpotężniejszą broń, jaką dysponuje, by przeciwstawić ją Mjollnirowi. Wychodzi z tego dość spora jatka, bo do walki włączają się osoby trzecie, nie chcę jednak psuć czytelnikowi zabawy, zdradzając zbyt wiele. Nie jest to skomplikowana historia, bo zajmuje ledwo trzy zeszyty, ale niczego jej nie brakuje.

Thor2MN_p1

To, co zwraca większą uwagę, to pewien metakomentarz Aarona odnośnie do spodziewanych (a później faktycznych) reakcji fanów. Dla wielu zastąpienie syna Odyna kobietą było zabiegiem nieakceptowalnym, przekroczeniem, w wyniku politycznej poprawności, granic dobrego smaku (nie wiem, na czym to polegało, to nie moja opinia). I w tym oburzeniu Aaron nie pozostawia czytelników osamotnionych. Tę perspektywę dzieli z nimi właśnie Wszechojciec, który woli uśmiercić Thora niż pogodzić się z tym, że nosi teraz spódniczkę. Oczywiście z czasem sytuacja ulega zmianie – i znów nie chcę zdradzać zbyt wiele, jednak dwór pogrąża się w głębokim kryzysie. I żałuję tylko, że nie zobaczymy zbyt szybko rozwiązania.

Thor2MN_p2

Aaron w interesujący sposób pokazał jeden z dużych problemów współczesnego świata: pozornej tylko równości płci. Akceptujemy superbohaterki, jeśli stoją w drugim szeregu. Akceptujemy nawet żeńskie odpowiedniki męskich superbohaterów, jeśli  – tak samo – stoją w drugim szeregu. Tu jest odwrotnie, a gdyby ktoś miał wątpliwości – bo w końcu Syn Odyna też pojawia się na kartach komiksu – Aaron wyraźnie pokazuje, kto tu gra pierwsze skrzypce, a kto jest zaledwie pomocnikiem.

Thor2MN_p3

Winien jestem jeszcze sprostowanie recenzji poprzedniego tomu Gromowładnej. Otóż wyraziłem swoje rozczarowanie tym, że polski wydawca, Egmont, zrezygnował z przedruku nowelek z Thor Annual, gdzie znalazł się m.in. komiksowy debiut amerykańskiego wrestlera, znanego jako CM Punk. Pośpieszyłem się z reakcją, ponieważ komiksy te zostały włączone do drugiego, omawianego tu, tomu, dzięki czemu możemy i u nas cieszyć się popkulturową ucztą.

Aleksander Krukowski

Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Russell Dauterman
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2018
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165×255 mm
Stron: 132
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126695

About the author
Aleksander Krukowski
Literaturoznawca, krytyk literacki i tłumacz. Wytrwały recenzent książek i komiksów, publikujący w różnych zakątkach internetu. Fan Granta Morrisona, Alana Moore'a, Warrena Ellisa i Neila Gaimana, chętnie sięgający po komiksy spoza swojej strefy komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *