Minął rok…

Drugiego sierpnia minął rok od momentu, gdy Szuflada oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. W związku z tym swoje pierwsze urodziny obchodzi także przegródka mitologiczna. Rok to zarazem dużo i mało, ale z pewnością sprzyjający moment do pierwszych podsumowań i refleksji.

Podejmując się prowadzenia działu mitologii, chciałam przede wszystkim popularyzować temat, który prywatnie jest moją pasją. Często zakres słowa „mitologia” jest zubożany tylko do opowieści Greków i Rzymian, a nawet do jednej, jedynej książki Jana Parandowskiego. Ja też zaczynałam swoją przygodę z mitologiami właśnie od niej, ale to tylko mały wycinek całości. Punkt wyjścia do dalszych poszukiwań.

Mitologie leżą u źródeł wielu literatur narodowych. Przetrwały w schrystianizowanym świecie jako epos narodowy i literatura ludowa. To opowieściom o bogach i bohaterach poświęcone były pierwsze utwory. Tylko zapisanie przekazywanych dotychczas ustnie historii mogło ocalić ich imiona od zapomnienia. Wiedział o tym poeta z XII w.:

Tak wszystko ku nicości zdąża
Starzeje się, umiera, pada:
Człek kona, stal rdzewieje
I drzewo z czasem próchno zjada.
Padają baszty, mur się kruszy
I wonną różę czas wysuszy.

Ciało się znowu w proch obróci,
Imię wyryte słońce spali,
Deszcze wypłuczą, wiatr wysuszy,
Chyba że skryba je uwieczni,
Że piórem w księdze je utrwali
Unieśmiertelni i ocali.

Przez ubiegły rok mogliście poczytać opowieści z różnych stron świata. Od tych zrodzonych pod mroźnym niebem Północy, poprzez nasze rodzime, słowiańskie wyobrażenia o niezwykłych istotach zamieszkujących świat, aż po historie zrodzone pod lazurowym, łagodnym niebem Południa.

W tym miejscu chciałabym podziękować osobom, które przez miniony rok pomagały mi w prowadzeniu tego działu – Marcie Choińskiej, Magdalenie Pioruńskiej, Alicji Rejek, Katarzynie Krawczyk oraz Karolinie Michałowskiej. Każdy zwraca w mitologiach uwagę na coś innego – jednych interesują przede wszystkim opowieści, innych problemy filozoficzne. Niektórzy zwracają uwagę na powiązanie mitów z rozmaitymi dziełami kultury, próbują też nieco zmienić powszechne w świadomości potocznej, a nie zawsze prawdziwe, wyobrażenia o bogach, demonach i bohaterach. Dziękuję wszystkim – to dzięki Waszemu zaangażowaniu ten dział wygląda tak, a nie inaczej, a artykuły poświęcone mitologiom możecie czytać co tydzień.

A co w nadchodzącym roku? Ukażą się dalsze części z cyklów o mitologii fińskiej, egipskiej, słowiańskiej oraz greckiej i rzymskiej. Ze swojej strony mogę obiecać, że długo jeszcze nie opuszczę mojej ulubionej Północy, choć nie będą to artykuły poświęcone wyłącznie Finlandii.

Mam nadzieję, że będzie podobnie jak w minionym roku i ani się obejrzę, jak przyjdzie mi pisać następne podsumowanie. Czego sobie i Wam życzę.

redaktorka działu mitologii- Barbara Augustyn

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *