„Miłosny układ” Sarah Hogle

W końcu nie powinno się cierpieć w samotności. Jeżeli przez całą noc mam odpierać ataki złowrogich myśli, równie dobrze mogę zaciągnąć ze sobą do okopów swojego narzeczonego (s. 34).

Motyw hate to love jest powszechnie znany w literaturze romantycznej. Spotkanie dwojga bohaterów, którzy pałają do siebie niechęcią, a zarazem czują pożądanie, nieodmiennie wzbudza silne emocje. Czasem jednak nienawiść pojawia się między ludźmi, którzy kiedyś kochali się ponad wszystko. Właśnie taka sytuacja występuje w książce „Miłosny układ” autorstwa Sarah Hogle.

W związku Naomi i Nicholasa już od dłuższego czasu nie dzieje się zbyt dobrze. Choć pozornie są parą idealną szykującą się do swojego ślubu, rzeczywistość jest niestety inna. Mają oni siebie serdecznie dość i nie potrafią nawet normalnie rozmawiać. Naomi pragnie rozstać się z narzeczonym, ale ma pewien problem. Jeżeli zdecydowałaby się na tak radykalny krok, musiałaby pokryć koszty niedoszłego wesela, a na to ją nie stać. Jednak kobieta jest już zmęczona udawaniem szczęścia, a myśl o wspólnej przyszłości napawa ją przerażeniem. Właśnie dlatego, gdy odkrywa, że Nicholas również nie jest zadowolony z zaistniałej sytuacji, postanawia zmusić go do zerwania zaręczyn poprzez pokazanie najgorszej strony swojej osobowości. Tym sposobem rozpoczyna ona wojnę na żarty i psoty mającą na celu dręczenie przeciwnika, aż ten skapituluje i odejdzie. W ferworze walki oboje powoli pozbywają się masek, co przynosi wiele niespodzianek.

Pierwsze wrażenie dotyczące Naomi może nie być zbyt pozytywne. Bohaterka ciągle użala się nad swym losem i oczekuje zrozumienia, mimo że sama nie przejmuje się uczuciami narzeczonego. Jest egoistyczna, a jej zachowanie często wydaje się dziecinne. Jednak wraz z rozwojem fabuły czytelnik poznaje ją lepiej i odkrywa kierujące nią motywy. Przeszłość kobiety odcisnęła na niej piętno, a postępowanie ukochanego sprawiło, że stopniowo zamykała się ona w sobie. Decyzja o zerwaniu przypomina Naomi, kim była przed związkiem i czego pragnęła od życia. Dzięki temu przestaje już udawać kogoś innego, a także daje dojść do głosu swojej dzikiej stronie. W zabawny sposób stara się zniechęcić do siebie narzeczonego, nie przejmując się tym, że pozna on jej negatywne cechy. Sprawia to, że zachowanie kobiety jest bardziej autentyczne, lecz dopiero wewnętrzna przemiana, jaką przechodzi, całkowicie podbija serce czytelnika.

Również Nicholas początkowo nie wzbudza pozytywnych odczuć. Jest wyniosły i snobistyczny, a co ważniejsze – całkowicie podporządkowany matce. Jego zachowanie sprawia, że ukochana czuje się od niego gorsza oraz mniej ważna od przyszłej teściowej. Dopiero po dokładniejszym poznaniu okazuje się, że mężczyzna jest w rzeczywistości opiekuńczy, a arogancją próbuje ukryć niepewność. Bohaterowie nie są idealni, oboje mają przywary, które skrupulatnie maskują. Rozpoczęcie tej małej prywatnej wojny staje się impulsem pozwalającym im być w pełni sobą.

„Miłosny układ” jest niezwykle zabawną, ale też uroczą komedią romantyczną o ludziach, którzy zapomnieli o swym uczuciu. Przyszli państwo Rose popadają w rutynę, co skutkuje niechęcią oraz złością na drugą osobę. Wady, które początkowo ukrywają z lęku przed odrzuceniem, uznają później za słabości będące bronią w ręku przeciwnika. Narzeczeni muszą odnaleźć się na nowo i przypomnieć sobie, dlaczego w ogóle postanowili być razem, w innym wypadku utracą miłość. Jedną z największych przeszkód na drodze do ich szczęścia okazuje się matka Nicholasa, uwielbiająca się we wszystko wtrącać. Jednak Naomi w końcu bierze sprawy w swoje ręce i uciera nosa przyszłej teściowej. Sam wątek wojny prowadzonej przez zakochanych zapewnia świetną rozrywkę. Książka pełna jest złośliwego humoru oraz sarkastycznych uwag, a dialogi między bohaterami zawierają ekscytującą słowną szermierkę. Autorka w zabawny, ale też ciekawy sposób uświadamia, że o związek trzeba cały czas dbać.

Książka Sarah Hogle to cudowna historia, która pozostawi czytelnika z szerokim uśmiechem jeszcze długo po jej zakończeniu. Szczególnie fani filmowych komedii romantycznych powinni być zachwyceni.

Kinga Jurczyk

Tytuł: Miłosny układ
Autorka: Sarah Hogle
Liczba stron: 384
Tłumaczenie: Magdalena Sommer
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *