Miłość klasy średniej – Manuela Gretkowska, Piotr Pietucha

milosc-klasy-sredniej-b-iext30489190„Miłość klasy średniej” Manueli Gretkowskiej i Piotra Pietuchy jest dwugłosem na temat kryzysu w związku. Ta dość gorzka narracja podzielona została na dwie opowieści – dwa oddzielne teksty, które są wariacją o wygasającym uczuciu. Pierwszy, kobiecy, jest zapisem rozpadu związku, opowiada o ucieczce, która ma pomóc podjąć właściwą decyzję. Drugi, męski – to historia dwóch par pragnących zmiany, znudzonych dotychczasowym życiem.

Teksty Gretkowskiej zawsze budziły kontrowersje, uderzając w to, o czym większość boi się mówić/pisać. Często ocierające się o autobiografię stawiały pytanie o granicę prywatności. Tym razem jest podobnie – dość łatwo głównej bohaterce przypisać związek z autorką. Protagonistka pisze książki i w ramach stypendium wyjeżdża do Berkeley. Zabiera ze sobą dwunastoletnią córkę. Liczy na to, że dystans geograficzny zmniejszy dystans emocjonalny – jej partner zrozumie, co może utracić. Narracja o Ameryce to narkotyczny ciąg przeplatany monologiem skierowanym do utraconej miłości. Eksperymentowanie z różnego rodzaju używkami ma pomóc jej w szukaniu i poznaniu siebie.

Część druga – napisana przez Pietuchę – to historia trudnych relacji w dwóch związkach. Czworo bohaterów w średnim wieku, ustabilizowanych finansowo, nawiązuje ze sobą bliższe relacje poprzez nagłe spotkanie się po latach Adama i Mateusza. Dwóch kumpli z wojska nie tylko wspólnie wspomina stare czasy, ale także – już pojedynczo – zastanawia się nad sensem życia, jakie wiedzie. Ich partnerki stają się swego rodzaju zakładniczkami w tej dziwnej grze (tytuł – „Domino”!). Każdy gra po swojemu, każdy chce dla siebie jak najwięcej, każdy pragnie zmiany. Ich historie poznajemy dzięki narracjom prowadzonym przez nich samych – autor stawia wszystkich w jednym rzędzie, jako czwórkę głównych (i jednych) bohaterów.

Do mnie zdecydowanie bardziej przemawia pierwsza część książki – narracja Gretkowskiej jest gęsta od psychoanalizy, historii, literatury i emocji. Autorka – jak w każdej ze swych powieści – znakomicie łączy erudycję z talentem do snucia emocjonalnych opowieści. Tekst Pietuchy jest mniej osobisty. Już samo rozpisanie go na cztery głosy pokazuje chęć odcięcia się autora od posądzania o autobiografizm – na próżno będziemy tu szukać takich tropów. Gdy „Kalifornia” jest formą rozpaczy, „Domino” stanowi zapis układania się czwórki bohaterów na planszy życia – szukanie podobieństw, pasujących do siebie osób. Oba teksty zaś są na pewno ważnym głosem na temat miłości dalekiej od romantycznych zrywów i erotycznych pragnień. Miłości w średnim wieku i po przejściach.

Tytuł: „Miłość klasy średniej”
Autorzy: Manuela Gretkowska, Piotr Pietucha
Wydawnictwo: Świat Książki
Premiera: październik 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *