Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – księga I

okladka_milleniumPierwsza częśc trylogii „Millenium” poczytnego szwedzkiego autora kryminałów, Stiega Larssona, „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” doczekała się już dwóch ekranizacji (szwedzkiej i amerykańskiej). Niezwykle popularna książka została również przeniesiona na karty komiksu, w oryginale wydanego przez Vertigo, w Polsce natomiast przez warszawskie wydawnictwo Czarna Owca.

Znany dziennikarz Mikael Blomkvist popada w nie lada tarapaty. Podpuszczony przez jednego z największych biznesmenów Szwecji, publikuje na jego temat oszczerczy artykuł. Sprawa ląduje w sądzie, a główny bohater w więziennej celi. Zanim jednak za Mikaelem zamkną się kraty, będzie miał okazję rozwikłać mroczną tajemnicę jednego z najbogatszych rodów skandynawskiego kraju. Ekscentryczna rodzinna Vangerów, mieszkająca na północy kraju, od lat nie może dojść do siebie po dziwnym morderstwie jednej z siostrzenic seniora rodu, dokonanym jeszcze w 1966 roku. Głównym problemem jest brak corpus delicti. Ciała 16-letniej wówczas dziewczyny nigdy bowiem nie odnaleziono. Zaraz po przyjeździe główny bohater przekonuje się, że rodzina kryje wiele mrocznych sekretów, które Vangerowie niekoniecznie chcą odkrywać przed obcymi. Dodatkowo, niejako obok, rozgrywa się wątek socjopatycznej hakerki, Lisbeth, dla której odkrycie prawdy o przekrętach bogacza, przez którego dzielny Blomkvist ma trafić za kratki, staje się prawdziwą obsesją. Ta zdolna, choć zdziwaczała i rozbita dziewczyna, nie cofnie się przed niczym aby znaleźć dowody uniewinniające Mikaela. Przy okazji książka, a co za tym idzie, również i komiks ukazuje problemy współczesnej Szwecji, takie jak rozkład rodziny, demoralizacja społeczeństwa, wyobcowanie jednostek skazanych na życie na marginesie, czy podległość obywateli urzędnikom.

Za scenariusz komiksu odpowiada Denise Mina, szkocka pisarka. Mimo że autorka nie ma zbyt wielu scenariuszy komiksowych na koncie (oprócz opisywanego tomu, jeszcze tylko kilka zeszytów Hellblazera), wyszła z zadania z obronną ręką. Fabuła prowadzona jest sprawnie. Oczywiście wciągająca intryga to zasługa książkowego pierwowzoru, niemniej jednak, Mina dobrze przeniosła kryminał na karty powieści graficznej, nie roniąc nic z mrocznego nastroju. Komiks zilustrowany jest przez Leonardo Manco (ołówek) i Andrea Mutti (tusz). Okładkę zaś stworzył sam Lee Bermejo (polscy czytelnicy mogli podziwiać jego prace w „Jokerze” wydanym przez Egmont). Niestety rysunki są najsłabszą stroną albumu. Jedyne co można o nich powiedzieć, to, że są poprawne. Tylko tyle i aż tyle. Z jednej strony w ogóle nie zapadają w pamięci. Rzadko zdarzało mi się na dłużej zatrzymać na jakimś kadrze. Z drugiej jednak strony rysunki nie są męczące, nie utrudniają odbioru komiksu i pozwalają w pełni skupić się na smakowitej fabule.

Na koniec pozostało odpowiedzieć jedynie na pytanie dla kogo jest ten komiks? Fani prozy Stiega Larssona, a takich z pewnością nie brakuje, mogą z powodzeniem sięgnąć po album, choćby z czystej ciekawości, jak ich ulubiona powieść wygląda w przełożeniu na język komiksu. Poza tym „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” w wersji obrazkowej może być świetną okazją do zapoznania się z fantastycznym światem komiksu i punktem wyjścia do kolejnych publikacji.

Karol Sus

Autorzy: Scenariusz – Denise Mina; Rysunki – Leonardo Manco, Andrea Mutti; Okładka – Lee Bermejo

Data wydania: 2012 (Wydanie: I)

Tytuł oryginału: The Girl with the Dragon Tattoo – Book I

Rok wydania oryginału: 2012

Wydawca oryginału: DC Vertigo

Ilość stron: 144

Wydawnictwo: Czarna Owca

ISBN: 978-83-7554-544-9

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *