Memy i graffy. Dżender, kasa i seks – Agnieszka Graff, Marta Frey

okladka_memy_i_graffy_ostWiele można się domyślić z tytułu książki „Memy i graffy. Dżender, kasa i seks”. Po pierwsze nazwisk autorek, a na pewno jednej: Agnieszki Graff. Druga to Marta Frej – najbardziej znana autorka memów feministycznych. Obie spotkały się, by skomentować to, co wciąż aktualne, czyli dyskusje wokół gender i feminizmu. Każda robi to za pomocą najlepszych dla siebie narzędzi – słów lub obrazów.

Pozycja ta ma bardzo usystematyzowany układ: podzielona jest na części zapowiadające tematy (np. „Część 1 – polityczna. Czyli o Kościele, strasznym dżenderze i wolności słowa. I o pieniądzach trochę też”), na które składają się: zapis rozmowy między autorkami, rysunki Frej i felietony z „Wysokich Obcasów” Graff.

Autorki zaczynają spotkanie od wizyty w niezwykle znaczącym miejscu, czyli na Jasnej Górze. Graff chce sprawdzić, czy poczuje tam „archaiczną kobiecą moc czy tylko najzupełniej aktualną moc Kościoła katolickiego”. Dla Frej, która jest częstochowianką, miejsce to jest przezroczyste, prawie nieobecne, ale lubi prowadzić tam swoich gości.

Ich dyskusje przerywane są narracjami, w których – jako „my” – opowiadają o tym, co robią. Mamy wrażenie, że uczestniczymy w jakiejś dziewczyńskiej nasiadówce, podczas której jedna się maluje, druga chce sobie zrobić zdjęcie z chłopakiem przebranym za księdza. Dzielą się z czytelni(cz)kami przemyśleniami, które dotyczą nie tylko aktualnych wydarzeń politycznych czy problemów społecznych, ale także literatury lub filmów. Sporo miejsca poświęcają popkulturze. W każdej wymianie zdań motywem przewodnim jest oczywiście feminizm i gender. Kobiety łączy wiele – nie tylko światopogląd, ale także doświadczenia. Jako matki chłopców zastanawiają się, jak wychować kolejne pokolenie feministów.

„Memy i graffy” są znakomitą pozycją dla wszystkich tych, którzy/które lubią wszelkiego rodzaju dyskusje o feminizmie. Frej trafnie komentuje bieżące wydarzenia polityczne, szczególnie te uderzające w prawa kobiet, zgrabnie wyśmiewa patriarchalne stereotypy. Graff natomiast słowem walczy z niesprawiedliwością. Znakomicie się więc uzupełniają.

Mimo że nie znajdziemy tu nowych memów czy felietonów, w kontekście zapisu rozmów autorek te stare nabierają nowych sensów.

Tytuł: Memy i graffy. Dżender, kasa i seks.
Autorki: Agnieszka Graff, Marta Frej
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *