Lennon. Człowiek, mit, legenda – Tim Riley

lennon-czlowiek-mit-muzyka-b-iext28196219Podobno ludzie dzielą się na wielbicieli/wielbicielki McCartneya lub Lennona. Ja zdecydowania należę do tej drugiej grupy. Dlatego ucieszyła mnie biografia pióra Tima Rileya – autora książek dotyczących Beatlesów, Dylana czy Madonny, krytyka muzycznego. Tym bardziej, że ukazała się ona w serii Fortuna i Fatum (wydawnictwo W.A.B.), która słynie ze świetnie opracowanych tekstów, dalekich od tanich sensacji i plotek. „Lennon. Człowiek, mit, muzyka” to ogromna biografia legendy muzyki – zarówno pod względem objętości (ponad 700 stron!), jak i materiału, jakim dzieli się z nami Riley.

Wokół postaci Lennona narosło mnóstwo mitów, legend, anegdot. Liczba jego biografii jest bardzo duża, a większość z nich albo wzmacnia spiskową wersję jego życia, albo maluje artystę w samych pięknych barwach. Trudno z zalewu tych historii wydobyć prawdziwą i bez lukru odpowiedzieć na pytanie, kim naprawdę był John Lennon. Rileyowi się to udaje, gdyż staje w pewien w sposób w kontrze do słodkiego wizerunku chłopca z Liverpoolu i poddaje krytyce narracje o Lennonie jako geniuszu, nieskalanym żadnym grzechem muzycznym czy życiowym. Riley burzy pomnik, by postawić nowy – bliższy prawdziwemu wizerunkowi wokalisty.

Sposób podziału na części i rozdziały tej biografii sygnalizuje to, co jest najważniejsze, co zdefiniowało całe życie Lennona, czyli zespół The Beatles. Ich tytuły nawiązują do tytułów piosenek, a życie podzielone jest na etapy przed zespołem, z nim i po. Dla Rileya grupa jednak jest tłem. Tłem niezwykle ważnym, które kształtuje bohatera, wywiera na niego ogromny wpływ, ale jego tożsamość buduje się gdzieś indziej. Każdy, kto choć trochę interesował się Beatlesami, prawdopodobnie zauważył, że John w pewnym momencie zdecydowanie nie pasował do wizerunku słodkich chłopców w grzecznych garniturach. On był rebeliantem, outsiderem i taki jego wizerunek mamy w głowach o dziś.

Riley świetnie pokazuje przemianę, jaką przeszedł Lennon, zanim stał się hippisem walczącym o pokój. Sięga do jego dzieciństwa, śledzi fakty, które mogły mieć wpływ na jego dorosłe już wybory, zastanawia się nad przypadkami/zbiegiem okoliczności. Znajdzie się więc tutaj i historia o smutnym dzieciństwie Johna, i jego batalie z narkotykami, i jego mizoginizm (z którego potem „wyrósł”). Jest jednak tu także narracja o fascynacji medytacją, o wielkiej miłości, o pierwszej żonie, o dzieciach.

Nie można na pewno zarzucić Rileyowi budowania kolejnego mitu. On przede wszystkim stawia pytania i pokazuje Lennona jako osobę niezwykle skomplikowaną, która starała się walczyć ze swoimi demonami. „Lennon. Człowiek, mit, legenda” to właśnie przede wszystkim narracja o człowieku, ale także fascynująca opowieść o czasach, które nigdy nie wrócą. A szkoda…

Anna Godzińska

Tytuł: Lennon. Człowiek, mit, legenda
Autor: Tim Riley
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania 14 stycznia 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *