Lawina zawsze schodzi w dół

O.krok.za.daleko_aUtrata pracy, rozstanie z partnerem, kłótnia rodzinna, problemy finansowe, niezrealizowane cele czy marzenia czasem doskwierają nam tak bardzo, że jedynym wyjściem wydaje się ucieczka od tych kłopotów. Cóż prostszego niż spakować ubrania, osobiste rzeczy, wyczyścić konto bankowe, wybrać sobie nową tożsamość i ruszyć w wielki świat z nadzieją na nowy, szczęśliwy początek? Bohaterka thrillera psychologicznego Tiny Seskis, Emily Coleman, bez trudu zaplanowała wyjazd, tylko czy okaże się on spodziewanym wybawieniem?

Emily, szczęśliwa matka i żona, nagle pozostawia swoich chłopców w domu, zmienia sobie tożsamość i jako Catherine Brown wyjeżdża do Londynu. Obca jej stolica to wybór idealny – tu czuje się anonimowa, zapomniana, jest jedną z wielu. I choć podświadomość zarzuca ją serią wspomnień rodzinnego domu, kobieta jest dla siebie bardzo surowa. Ma plan i musi zgodnie z nim działać. Catherine wynajmuje brudny i śmierdzący pokój w równie obskurnym mieszkaniu, mając za współlokatorów ludzi moralnie podejrzanych. Dość szybko zaprzyjaźnia się z Angel i wkrótce wsiąka w klimat nowego domu. Wszelkie jej działania zaprowadzą ją na sam szczyt urwiska, z którego tylko jeden krok będzie dzielił ją od przepaści.

„O krok za daleko” poszli w tej powieści również inni – siostra bliźniaczka Emily, jej współlokatorka Angel, ojciec i matka. Powieść Seskis to kilka opowieści o ludzkich dramatach, cierpieniach, grzechach, chorobach, niespełnionych marzeniach czy celach. Kilku najbliższych Emily bohaterów zmaga się z ciężarem własnego życia. Niektórzy sami zapracowali sobie na swoją dolę, inni dostali rykoszetem, choć, zdaje się, to boli bardziej. Nie ma w tej książce postaci, z którą los obszedłby się łaskawie.

Seskis buduje napięcie na wiele sposobów, od warstwy językowej przez zwroty akcji po intrygę i tajemnicę z przeszłości. Pierwszym narratorem jest Emily; swoją teraźniejszość opisuje z wielką drobiazgowością, wszelki smród, brud, nieprzyjemne zachowania współlokatorów. Ten zabieg podsyca ciekawość czytelnika, zastanawiającego się, co takiego musiało zdarzyć się w przeszłości, że kobieta godzi się na piekło życia w takim chlewie? Bohaterka informuje, nie analizuje, nie wyjaśnia – rozpoczyna grę z odbiorcami, w której obowiązuje jedna zasada – znaleźć odpowiedź na pytanie „dlaczego?”. Opowieści drugiego narratora to przeszłe zdarzenia dotyczące Emily i jej rodziny, szczególnie trudnych relacji z siostrą i rodzicami. Podgląda on również Bena, zrozpaczonego po odejściu żony i nieustannie usiłującego szukać jej śladów.

Jak na thriller psychologiczny przystało, autorka największą uwagę skupiła na kreacji głównej postaci. Ukazała mini-studium kobiecych emocji. Pokazała czynniki kształtujące zachowanie i wybory Emily. Zgłębiła walkę między wspomnieniami i marzeniami a bólem i próbą wyparcia z pamięci przeszłości. Seskis poświęciła także wiele miejsca problemom innych bohaterów, ukazując różne sposoby sięgania dna: przez zdrady, rozczarowanie, zagubienie, walkę o akceptację, ale także np. miłość czy poświęcenie. Udowodniła także, że każda decyzja (a mnóstwo tu tych „niewłaściwych”) pociąga za sobą jakieś konsekwencje, a te z kolei wywołują potrzebę podejmowania kolejnych wyborów. I tak lawina rozpoczyna swój bieg.

Kinga Młynarska

                Ocena: 4 / 5

  1. Tytuł: O krok za daleko („One step too far”)
  2. Autor: Tina Seskis
  3. Okładka: miękka
  4. Liczba stron: 400
  5. Data wydania: 2014
  6. Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *