Łauma – Karol Kalinowski

laumawydII_oklsmallWydawnictwo Kultura gniewu wypuściło właśnie na rynek drugie wydanie komiksu dla dzieci „Łauma”. W dodatku wznowienie ukazało się w twardej oprawie i ze zmienioną okładką, a także zaopatrzone w dodatki niewystępujące w poprzedniej edycji. Trudno się temu dziwić wobec sporego, jak na polskie warunki, sukcesu, jaki odniosła opowieść autorstwa Karola Kalinowskiego, kryjącego się pod pseudonimem KaeReL. Komiks ten bowiem został w międzyczasie przełożony na język teatru i wystawiony przez Teatr Studio w Warszawie oraz zdobył dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, otwierającą drogę do ekranizacji opowieści (po uprzednim podpisaniu umowy pomiędzy autorem a wytwórnią filmową).

Historia przedstawiona przez Kalinowskiego jest stosunkowo nieskomplikowana.  Mała Dorotka wraz z rodzicami przenosi się z zatłoczonej Warszawy do maleńkiej wioski zagubionej pośród pól Suwalszczyzny. Rodzina szybko aklimatyzuje się do zupełnie nowych warunków. Sielskie życie zostaje jednak szybko zburzone przez nieprawdopodobne wydarzenia, jakie spotykają lokalna społeczność. Przynajmniej z punktu widzenia głównej bohaterki, gdyż rodzice Dorotki, jak na dorosłych przystało, są całkowicie zajęci swym nowym życiem i nie dostrzegają zła, jakie przebudziło się w okolicy. A wszystko zaczyna się od zabicia przez tatę węża mieszkającego sobie spokojnie za kredensem. Z pozoru błahe wydarzenie pociągnie za sobą ogromne konsekwencje.

Mało skomplikowana fabuła nie stwarza groźby pogubienia się przez małoletniego czytelnika. Dziecko od razu wie, kto jest dobrym, a kto złym charakterem. Najprawdopodobniej komiks ten przeszedłby bez większego echa, przytłoczony przez szereg innych publikacji skierowanych do najmłodszych, gdyby nie jeden świetny zabieg autora. Umiejscowienie akcji w niewielkiej wiosce w okolicy Suwałk, nakreślenie mitologii miejsca oraz sięgnięcie po pradawne bóstwa i wierzenia rdzennej ludności sprawiają, że trudno przejść obok „Łaumy” obojętnie. Wszystkie te elementy tworzą niesamowity klimat, gdzie dziwne, nieraz niemal zapomniane obyczaje łączą się z nowoczesnością uosabianą przez rodzinę Dorotki.

Całości dopełniają świetne rysunki Karola Kalinowskiego. Kadry stworzone w typowym, kreskówkowym stylu są bardzo lekkie i świeże. Dzieci na pewno docenią kreskę KRL-a, obawiam się jednak, że mogą być nieco zawiedzione brakiem kolorów. Zdaję sobie sprawę, iż zapewne czarno-białe plansze były zamierzone przez autora. Ba, wyglądają świetnie. Tylko czy dziecko, mając do wyboru najnowszą grę komputerową lub kolorowy film animowany, bez zastanowienia sięgnie po „Łaumę”? Oby tak, bo na pewno się nie zawiedzie.

Autor: Karol Kalinowski

Data wydania: Kwiecień 2014 (Wydanie: II)

Stron: 80

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

ISBN: 978-83-60915-89-9

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *