Kto stworzył literaturę?

Od-glorii-do-infamii-Sylwetki-dwudziestowiecznych-pisarzy_Krzysztof-Maslon,images_big,1,978-83-7785-640-6Przedstawianie czyjejś biografii nigdy nie należy do łatwych zadań. Nie tylko nie można czerpać za dużo z już napisanej, ale i trzeba pamiętać, by nasz tekst był ciekawy. Nie każdy życiorys wygląda interesująco, ale wydaje się, że wszystkie umożliwiają ukazanie ich w taki sposób. Krzysztof Masłoń, publicysta, dziennikarz, krytyk literatury, zdecydował się przedstawić kilkadziesiąt sylwetek dwudziestowiecznych pisarzy, którzy w jakimś stopniu przyczynili się do współczesnego kształtu literatury polskiej.

Jego książka pt. „Od glorii do infamii” jest zbiorem przeróżnych historii mężczyzn, co należy podkreślić, gdyż wybór pisarzy może wzbudzać pewne kontrowersje. Masłoń we wstępie zaznacza, że to nie koniec – lista autorów będzie poszerzana. Na razie zdecydował się na twórców, których przybliżał już na łamach miesięczników „Historia. Uważam Rze” oraz „Historia. Do Rzeczy”: czasem to byli mniej znani, np. Józef Mackiewicz czy Karol Zbyszewski, a innym razem czołowi przedstawiciele przed- i powojennego świata – Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz i Czesław Miłosz. Masłoń podkreśla, że wszystkich łączy talent i to, co zyskali od społeczeństwa: glorię lub infamię. A jak jest z książką dziennikarza?

Nie ma wątpliwości, iż nie jest to pozycja do łatwego i szybkiego czytania. Bliżej jej do celów encyklopedii lub słownika, do których sięga się w razie potrzeby. Nie można jej czytać ciągiem. Każdy z życiorysów, mimo że ciekawie przedstawiony, stanowi osobną historię. Przypomina w pewnym stopniu zbiór opowiadań, choć tak naprawdę żaden z nich nie ma wartkiej akcji i głębokich psychologicznie postaci. Są to tylko sylwetki pisarzy, co zresztą wiadomo od początku. Masłoń ma konkretny, oszczędny w słowach styl, dzięki czemu nie ma się do czynienia z przegadaniem. Pisze wyłącznie o tym, co jest warte powiedzenia. Mimo, że niektóre decyzje edytorskie mogą budzić zastrzeżenia, to książka jest ładnie wydana: twarda okładka, kremowy papier ułatwiający czytanie, podobnie jak dość duża czcionka czy wybór szeryfowego kroju pisma. Poszczególne etapy życia kolejnych twórców są od siebie oddzielone śródtytułami w innym kolorze, a dodanie zdjęć autorów uatrakcyjnia tekst.

Nie da się ukryć, że „Od glorii do infamii” nie należy do utworów, które chętnie się czyta po raz kolejny. Najprawdopodobniej po pierwszym przeczytaniu lub przejrzeniu wyląduje na półce i się o niej zapomni. Jest to jednak dzieło zasługujące choć na jedno spotkanie. Warto bowiem poznać osoby, których działanie przyczyniło się do współczesnego kształtu literatury polskiej, a może i w pewnym stopniu światowej.

Kamila Zielińska
Ocena: 4,5/5

Tytuł: Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy
Autor: Krzysztof Masłoń
Ilość stron: 352
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

About the author
Kamila Zielińska
Studentka, uwielbiająca chodzić własnymi ścieżkami i leżeć na trawie. Patrzy wtedy w niebo i macha do gwiazd. Kocha wizyty po drugiej stronie lustra, dlatego uwielbia czytać. Kiedy zejdzie na ziemię, co nie zdarza się zbyt często, z radością przelewa swoje myśli na papier, mając nadzieję na związaną z tym przyszłość. Współpracuje z portalami Szuflada.net oraz prozaicy.blogspot.com. Plany na przyszłość? Tak wiele, że potrzebuje 9 żyć, by je wszystkie spełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *