Księżyce Jowisza – Alice Munro

Munro_Ksiezyce_Jowisza_mO tym, że przyznanie Nagrody Nobla znacząco wpływa na wzrost popularności danego autora, dobitnie świadczy przypadek Alice Munro, znakomitej kanadyjskiej pisarki, która dopiero teraz doczekała się wydania wielu swoich książek na polskim rynku, a tym samym jej twórczość dotarła do nowego kręgu odbiorców. Zbiór opowiadań „Księżyce Jowisza” ukazał się w 1982 roku, a do rąk polskojęzycznych czytelników trafił w 2014 – dzięki tłumaczeniu Agnieszki Pokojskiej. Zawiera on 11 tekstów i stanowi prawdziwą literacką ucztę.

Opowiadania opierają się na osobistych doświadczeniach (np. tytułowe „Księżyce Jowisza” zawierają fakty dotyczące śmierci ojca pisarki i wizyty w planetarium) oraz obserwacjach (np. „Pani Cross i pani Kidd” – o pensjonariuszkach domu opieki). Z nich powstaje literacki konglomerat zacierajacy różnice między tym, co prywatne,  a tym, co anegdotyczne, zasłyszane i zobaczone. W każdej fikcji znajduje się ziarno prawdy, przetworzonej przez twórczy umysł.

Proza Munro jest bardzo klasyczna, subtelna i dojrzała. Skupia się na sylwetkach kobiecych, pokazuje złożoność ludzkich charakterów, analizuje uczucia i emocje. Mistrzowsko odmalowuje rzeczywistość i przedstawia detale. Niesamowite wrażenie czyni realistyczny opis procesu patroszenia indyków („Sezon na indyki”) czy szczegóły tragedii w opowiadaniu „Wypadek”. Warto zauważyć, że pisarka prezentuje codzienność życia zwykłych ludzi wraz z ich emocjonalnym bagażem. Mimo swoistej szorstkości i chłodu w tekstach Kanadyjki jest pewien magnetyzm. Być może wpływ na to ma precyzja i plastyczność języka. Wrażliwy i wnikliwy czytelnik odnajdzie uniwersalizm przekazywanych treści, do których sedna musi dojść sam.

Niełatwo  mówić o tomie składającym się z tak różnorodnych opowiadań, zwłaszcza chcąc uniknąć ich streszczania. Moje pierwsze spotkanie z prozą Alice Munro prawdopodobnie nie będzie ostatnim. Mistrzyni gatunku, porównywana do Czechowa i Tołstoja, wzbudza podziw znakomitą umiejętnością obserwacji oraz analizy ludzkich relacji i uczuć. Dodatkowo zachęciła mnie do bliższego zainteresowania się osobą i twórczością Willi Cather, o której wspomniała w utworze „Algi”.

Zbiór „Księżyce Jowisza” to literatura na wysokich obcasach, wymagająca od czytelników czegoś więcej niż tylko śledzenia fabuły. To książka pozornie chłodna, a mimo to pełna emocji, mądra i refleksyjna, a także kunsztowna w swej prostocie środków wyrazu. Warto spróbować się z nią zmierzyć.

Agnieszka Grabowska
Ocena: 5/5

Tytuł: Księżyce Jowisza
Autor: Alice Munro
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *