Jamilti i inne historie – Rutu Modan

JamiltiRysunek Rutu Modan może obejrzeć każdy – mural przedstawiający scenę z jej komiksu „Zaduszki” znajduje się na ścianie warszawskiego Jewish Community Center, Centrum Społeczności Żydowskiej. Niedawno autorka była gościem festiwalu Literacki Sopot.  Czytelniczki i czytelnicy dostali zaś właśnie do rąk jej książkę – „Jamilti i inne historie”. To zbiór siedmiu opowieści, bardzo różnych, ale stawiających w centrum kobietę i dziejących się w Izraelu.

Bohaterowie/bohaterki jej komiksów są niezwykle interesujący. „Jamilti” opowiada historię pielęgniarki przygotowującej się do ślubu, która staje się świadkiem zamachu. Chce ratować życie jedynej ofiary, którą później okazuje się terrorysta. „Energetyczna blokada” to dość skomplikowana historia rodzinna z matką jako leczącym medium. „Było, minęło” opowiada historię trzech kobiet prowadzących hotel kryjący tajemnice relacji między siostrami. „Majtkowy zabójca” w przewrotny sposób mówi o relacji matka – córka i poczuciu wstydu. „Powrót do domu” zaś to narracja o tęsknocie za synem i mężem. „Król wszystkich Lilly” – jako jedyna z tych opowieści – dzieje się w przeszłości i w przewrotny sposób gra z konwencją epoki wiktoriańskiej. W „Największej fance” tylko pozornie głównym bohaterem jest muzyk marzący o karierze.

Mimo że historie te powstawały na przestrzeni dziesięciu lat (1998 – 2007), a kreska i kolory każdej z nich są inne, to łączy je wiele. Poza Izraelem i kobietami jako najważniejszymi protagonistkami, Modan stawia też w centrum rodzinę. Przygląda się relacjom, traumom, potrzebie miłości. Nie ma tu wątków politycznych, bo dla autorki nic nie jest czarno-białe. Życie prywatne, podobnie jak historia i polityka, ma wiele odcieni. I to właśnie ta różnorodność życia w Tel Awiwie, czasem opisana w łączący makabrę i humor sposób, znakomicie oddaje izraelską codzienność.

Łatwo dostrzec w „Jamilti i innych historiach” zapowiedź „Zaduszek”, choć nie ma tu niczego, co dotyczy historii II wojny światowej i Holokaustu. Znaleźć można jednak bohaterki jako najważniejsze postacie dla narracji, a także refleksję nad rodziną. Rutu Modan udowadnia, że za pomocą kilku obrazów można opowiedzieć o człowieku i jego egzystencji, bez względu na szerokość geograficzną, na jakiej żyje.

Tytuł: „Jamilti i inne historie”

Autorka: Rutu Modan

Tłumaczenie: Agata Napiórska

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: sierpień 2016

 

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *