I jak tu się dogadać?! – Bogdan de Barbaro, Danuta Kondratowicz

okladka_I_JAK_TU_SIE_DOGADAC_pantone.inddKsiążka-wywiad stanowi pewnego rodzaju problem. Taką książkę może sobie przecież napisać każdy. Ba, mamy istny zalew różnego rodzaju wywiadów z celebrytami pięknie opakowanych jako książki, a zatem coś poważniejszego, niż w rzeczywistościjest. Później człowiek dziwi się, że taka a taka gwiazda ma swoją bibliografię. Istnieje jednak margines tego typu książek, w których taka forma wydaje się uzasadniona. Przykładem takowej jest „I jak tu się dogadać?!”

Terapia polega bowiem przede wszystkim na rozmowie. Terapeuta niejako prowadzi nas za rękę i naprowadza na rozwiązania, abyśmy czuli, że sami wpadamy na określone pomysły. Oczywiście, mowa tu o dobrym terapeucie. Jeśli szukacie złego, wystarczy obejrzeć serial „Gypsy” z Naomi Watts – to idealny przykład kiepskiej terapii, pogłębiającej problemy pacjentów. Kiepski terapeuta nie będzie zadawać zbyt wielu pytań, a jedynie poświęci wam godzinę czasu, zapisze wszystkie odpowiedzi, kilka podkreśli, narysuje strzałki, weźmie 120 złotych i zasugeruje dziesięć spotkań, płatnych z góry. Byłem, wiem, nie polecam.

Książka-wywiad profesora Bogdana de Barbaro i Danuty Kondratowicz pokazuje, jak działa dobra terapia i dobry terapeuta. Na przykładzie trzech hipotetycznych sytuacji autor i autorka prezentują bardzo różne problemy, w przypadku których terapia może okazać się pomocna. Pracujący od czterdziestu lat w zawodzie de Barbaro wielokrotnie podkreśla, jak ważne jest zrozumienie wyjątkowości każdego przypadku. Zamiast podawać rozwiązania, zaleca dogłębne analizy i długie rozmowy, pozwalające wyciągnąć właściwe wnioski. Nie znaczy to, że książka sama w sobie jest bezwartościowa jako rozwiązanie problemów, jakie możemy mieć z partnerem/partnerką lub rodzeństwem. Przedstawione tu sytuacje są bardzo różne, a kolejne kroki terapeuty przeanalizowane tak dogłębnie, że warto po nią sięgnąć PRZED pójściem na terapię. Chociażby po to, żeby wiedzieć, czego oczekiwać.

W swojej formie i treści książka jest bardzo prosta i przystępna. De Barbaro w pewnym momencie podkreśla, że „istotą psychoterapii jest szukanie dobrych słów” (s. 83), i to widać: tłumaczy najprostsze rzeczy i zależności, powtarza, stopniowo przekazuje wiedzę. Sam wywiad jest niebanalny, a przecież banał to najprostsza pułapka, w jaką wpadają autorzy tego typu publikacji.

Tytuł: I jak tu się dogadać?!

Autorzy: Bogdan de Barbaro, Danuta Kondratowicz

Liczba stron: 260

Rok wydania: 2017

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *