Graficzny konkurs mitologiczny, edycja piąta „Władcy nocy i snów” – wyniki

Piąta edycja graficznego konkursu mitologicznego Szuflady, którego temat przewodni brzmiał „Władcy nocy i snów”, dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział. Nadesłaliście bardzo dużo prac, poziom był bardzo wysoki, więc wybór okazał się niezwykle trudny. Największą popularnością w tej edycji cieszyli się bogowie i boginie z greckiego panteonu – na czele z Nyks i Selene. Nie zabrakło słowiańskich demonów, a także przedstawicieli mniej znanych mitologii: greckiej, celtyckiej czy japońskiej.

Jury, jak zwykle, miało trudne zadanie, ale w drodze demokratycznego głosowania sędziowie:
– sędzia główny: Magdalena Pioruńska (redaktor naczelna Szuflady),
– Barbara Augustyn (redaktorka działu mitologii),
– Aldona Kobus (redaktorka działu fantastyki)
– Klaudia Osuch (redaktorka działu recenzji),
– Anna Niemczak (zwyciężczyni drugiej edycji konkursu),
– Aleksandra Żurek (instagramerka – @pop.books),
– Piotr Burzyński (rysownik, grafik, zdobywca wyróżnienia w czwartej edycji konkursu)

dokonało subiektywnego wyboru najlepszych grafik. Każdy juror wybierał trzy prace, przyznając za trzecie miejsce jeden punkt, za drugie dwa i za pierwsze trzy.

Przedstawiamy zwycięzców piątej edycji graficznego konkursu mitologicznego Szuflady „Władcy nocy i snów”:

Pierwsze miejsce zdobyła praca „Nocne mary” Martyny Janik.

„Wspaniała grafika. Uwielbiam pogrążać się w twórczej wyobraźni. Przy tej pracy musimy zatrzymać się na dłużej, bo nie wszystkie maszkary lubią się pokazywać od razu. Niepokojąca opowieść, wysnuta może tuż przed wschodem słońca, kiedy dyktat czerni nie pozwala jeszcze światłu przeniknąć, kiedy władcy nocy przychodzą się pożegnać, zaraz odejdą, ale jeszcze widać ich niepokojące kształty, stoją na pograniczu snu, wyglądają zza pni drzew. Praca przypomina drzeworyt, odbitkę graficzną, ze swoim żłobieniem, głębszymi i płytszymi bruzdami linii, labiryntem kresek. Pewna ręka i sprawne dyrygowanie narzędziem. Spektakularność sceny. Czuć inspiracje światem Johna Kenna Mortensena”. (Piotr Burzyński)

„Fascynująca panorama nocnych mar – bardzo dobrze dopracowana i wyróżniająca się dbałością o detale”. (Magdalena Pioruńska)

„Świetna praca! Ciekawa graficznie, starannie wykonana i pełna detali. Praca w pełni oddaje klimat konkursu i pomieściła mnóstwo postaci z mitologii!” (Anna Niemczak)

„Niekwestionowany faworyt. Każda mara straszniejsza od poprzedniej. Chyba będę dziś zasypiać przy zapalonym świetle”. (Aleksandra Żurek)

Drugie miejsce zajęła praca „Bobo” Agnieszki Łazińskiej.


„Bardzo ciekawa kreska, ilustracja wygląda jak wyjęta ze starego bestiariusza! No i wywołuje ciarki na plecach”. (Aleksandra Żurek)

„Praca przygotowana z ogromną dbałością o detale, które dodają całej scenie dynamizmu. Tu rzucona w kąt lalka, tam cień dorosłego człowieka, którego zbudziły najwyraźniej krzyki dziecka. Nie pozostawia oglądającego obojętnym”. (Barbara Augustyn)

Trzecie miejsce przypadło grafice „Zbieracz dusz” Aleksandry Kwiatkowskiej.

„Bardzo ciekawe doświadczenie na granicy malarstwa i kolażu. Drgające złoto w latarni i aureoli, pulsujące formy roztapiające się gradacją tonów w miękkich plamach akwareli. Kontrast pełnego życia, wibrującego światła, melancholia i boleść w oczach skąpanych we łzach, nieodwracalność istnienia, zapowiadana nadszarpanymi skrzydłami ciem. Najbardziej podoba mi się ta melancholia i boleść w oczach. Mówi o bogactwie duszy. Dokąd więc zdążasz Zbieraczu Dusz?” (Piotr Burzyński)

„Śliczne kolory i złota aplikacja. Bogowie i demony nocy nie muszą być groźne i straszne – mogą być piękne i romantyczne”. (Anna Niemczak)

Dodatkowo zdecydowaliśmy się przyznać wyróżnienia sześciu pracom, których autorzy otrzymają nagrody książkowe:

Anna Maria Karolak „Thanatos prelude”


„Praca interesująca koncepcyjnie i technicznie. Nie tyle ilustruje temat, co jest pójściem na skróty, ale o nim opowiada, wykorzystuje go i przetwarza przez wyobraźnię artystki”. (Aldona Kobus)

Monika Przystalska „Bogini Nyks”


„Bardzo ciekawa technicznie praca stapiająca w jedno oblicze boginię nocy i roziskrzone gwiaździste niebo”. (Barbara Augustyn)

Milena Hościłło „Leszy”

„Nie mogę przestać się wpatrywać w te księżycowe oczy”. (Magdalena Pioruńska)

Marzena Bancewicz „Nyks”

„Pięknie przedstawiona bogini nocy i matka demonów. Prosta kompozycja i zdecydowana kreska przyciągają oko i doskonale dopełniają postać zamyślonej Nyks. Autorka sprytnie wkomponowała atrybuty bogini – czarną szatę, skrzydła oraz gwiazdy”. (Anna Niemczak)

Katarzyna Wawrzyniak „Fobetor i Fantasos – Sen II”

„Greccy bogowie snu potrafili zsyłać na ludzi koszmary. Jak to w snach – niejasne, dziwne, oniryczne, splątane, co niezwykle trafnie uchwyciła ta praca”. (Barbara Augustyn)

Ewa Wiatr „Selene”

„Praca, która w zaskakujący sposób godzi z sobą jasną, przejrzystą kompozycję i niezwykłą dbałość o szczegóły”. (Barbara Augustyn)

Serdeczne gratulacje!

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *