Graficzny konkurs mitologiczny edycja druga „Słowianie – bogowie i demony”- wyniki

Drodzy czytelnicy!

Ogłaszając drugą edycję graficznego konkursu mitologicznego, mieliśmy lekkie obawy, czy poziom prac w tym roku i frekwencja dorównają zeszłorocznej. Jednak nasze wątpliwości bardzo szybko zostały rozwiane. Pojawił się za to inny problem – jak z tak różnorodnych prac wybrać tę najlepszą?

W drodze demokratycznego głosowania jury w składzie:

sędzia główny: Magdalena Pioruńska (redaktor naczelna Szuflady),
– Barbara Augustyn (szefowa działu mitologii),
– Łukasz Muniowski (autor działu komiksowego),
– Kamil Żółkiewicz (szef działu komiksowego),
– Magdalena Sułek-Jabłońska (korektorka Szuflady),
– Judyta Mierczak (laureatka ostatniej edycji konkursu)

dokonało subiektywnego wyboru najlepszych grafik. W praktyce wyglądało to tak, że każdy juror typował pięć najlepszych prac, punktując je w kolejności odwrotnej od zajętego miejsca – czyli za pierwsze miejsce pięć punktów, za drugie cztery i tak dalej aż do piątego.

Nie przedłużając, przedstawiamy zwycięzców drugiej edycji graficznego konkursu mitologicznego „Słowianie – bogowie i demony”.

Pierwsze miejsce zdobyła praca Anny Niemczak „Mokosz”:

Anna Niemczak_Mokosz

Ze wszystkich prac ta w moim odczuciu najbardziej odpowiada kryteriom konkursowym. Bogini mokrej pogody siedzi w mrocznym lesie, jest tajemnicza, ale autorka pamiętała też o seksualności – Mokosz ma w sobie urok, jest kusząca, chociaż w cieniu drzew.

Łukasz Muniowski

Dlaczego daję tej pracy najwięcej punktów ile mam w zanadrzu? Zapewne dlatego, że jest świetnym paintingiem, ale co więcej autorka w ciekawy sposób przedstawiła postać kobiety w otoczeniu zwierząt. Użycie wielu symboli daje również swobodę w interpretacji każdemu, kto spojrzy i zastanowi się nad tą grafiką.

Kamil Żółkiewicz

Podoba mi się symetria tego obrazka i stylizacja bohaterki. Towarzyszące jej zwierzęta dopełniają kompozycję. Lubię nasycone, dobrze rozłożone kolory, a tutaj jest ich pod dostatkiem.

Magdalena Pioruńska

Drugie miejsce zajął „Leszy” Karola Kalinowskiego

Leszy, Karol Kalinowski

W tej pracy urzekł mnie jej komiksowy charakter. Uwielbiam taki kreskowano kropkowany styl 🙂 Postać jest świetnie narysowana, nie jest na siłę straszna, mroczna – wyróżnia się od innych prac tym, że bestia jest tu przedstawiona jako postać, która wydaje się być częścią całego tła wokoło. Nie bije od niej mrok, zło i jakaś nienaturalna siła… Wydaje się być po prostu częścią otaczającego nas świata.

Judyta Mierczak

Praca najlepsza rysunkowo, jedna z niewielu komiksowych. Na pewno jest to rysunek najlepszy technicznie i chyba najbardziej „odrealniony”, świadczący o wyobraźni KRL-a. Leszy to demon, nie może zatem wyglądać realistycznie, lecz jak postać z pogranicza i moim zdaniem rysownik świetnie to uchwycił. Jedyne co mi przeszkadza to mała ilość drzew – w końcu to LESZY.

Łukasz Muniowski

Gdybym miała opisać tę grafikę w skojarzeniach, to nazwałabym ją połączeniem rysunków z dawnych bajek dla dzieci z entami Tolkiena. Postać leszego idealnie komponuje się z krajobrazem. Wszystko jest na swoim miejscu.

Barbara Augustyn

Trzecie miejsce przypadło „Światowidowi” Anny WieszczeczyńskiejŚwiatowid_Anna_Wieszczeczyńska

Patrząc na obraz Anny Wieszczeczyńskiej można się tylko zastanawiać, czy jest spokrewniona z Janem Matejko, czy Van Goghiem.

Kamil Żółkiewicz

Z całego obrazka emanują siła i męskość, które doskonale oddają charakter tego słowiańskiego boga. W tej kompozycji najbardziej podoba mi się spójność kolorystyczna – różne odcienie złota sugerują, że oglądamy lidera i przywódcę. Zapada w pamięć, przykuwa uwagę, ciężko o nim zapomnieć.

Magdalena Pioruńska

To wyobrażenie nieco odbiega od wizji boga o czterech twarzach, jaką większość z nas ma zakodowaną w głowach – na podobieństwo Światowida ze Zbrucza. Bardzo dobre wykorzystanie symboli władzy, a całość podkręcona odpowiednią, acz oszczędną kolorystyką. Czysty majestat.

Barbara Augustyn

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim autorom dziękujemy za udział w konkursie!

Barbara Augustyn

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *