Głos ‘68 – recenzja komiksu „Legendy naszych czasów”

W 2002 roku Egmont wydał „Polowanie” – wspólne dzieło Enki Bilala, znanego rysownika jugosłowiańskiego pochodzenia, oraz Francuza Pierra Christina. Komiks ten pochodził z roku 1990. Współpraca autorów zaczęła się jednak wcześniej, w roku 1975, kiedy to Bilal i Christin stworzyli „Rejs zapomnianych”. We wrześniu tego roku do księgarń trafił komiks „Legendy naszych czasów”, zbiorcze wydanie opowieści z początków współpracy francusko-jugosłowiańskiego duetu.

Legendy_Bilal

Album zawiera trzy bardzo luźno ze sobą powiązane historie: „Rejs zapomnianych”, „Statek z kamienia” i „Miasto, którego nie było”. Mimo że akcja każdej z nich dzieje się w innym miejscu, w opowieściach tych stale jest obecny główny motyw spajający. Walka o godność wykluczonej grupy społecznej, miejskiej biedoty, niewykwalifikowanego robotnika czy prostego rolnika. Autorzy mają ambicje stać się głosem marginalizowanej społeczności, często bezradnej wobec żądnych zysku biznesmenów i polityków. Nie bez powodu Wojciech Birek w posłowiu wskazuje na zaangażowanie pokolenia ’68, które mniej lub bardziej czynnie włączało się w walkę klas.

030_Bilal_Legendy

Uosobieniem walki o lepszy byt klasy robotniczej jest postać tajemniczego białowłosego mężczyzny, pojawiająca się w każdej z opowieści. Białowłosy jest co prawda motorem napędowym wydarzeń, lecz trzyma się na uboczu, raczej inspirując innych niż czynnie działając. Aura tajemniczości, jaka towarzyszy temu bohaterowi, wpisuje się w archetyp samotnika walczącego w imię idei niczym postać pieśniarza z wiersza „L’Estaca” Lluísa Llacha, który zasłynął u nas dzięki genialnej interpretacji utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

048_Bilal_Legendy

Autorzy sprytnie rozgrywają postać głównego bohatera, zostawiając czytelnikowi bardzo czytelne tropy. W pewnym momencie sami zabierają głos, mówiąc wprost o stworzonej przez siebie postaci: [Bilal]: „To tajemniczy osobnik. Posiada niezwykłe moce, pochodzi skądinąd i zmierza donikąd. Samotnik naznaczony dziwnym piętnem, żyjący w niezgodzie za światem”
[Christin]: „Ten człowiek? To nieobecność, antybohater. Duch historii. Awatar, figura, która utożsamia walkę sił społecznych, walkę klas. Walkę, w której dominująca ideologia szydzi z… (str. 14)”.

135_Bilal_Legendy

„Legendy naszych czasów” to komiks, który z ledwością opiera się upływowi czasu. Idee pokolenia ’68 coraz trudniej jest przełożyć na dzisiejsze czasy. Niemniej jednak dzieło Bilala i Christina to dość ważny punkt na komiksowej mapie Europy. Punkt, który wprawdzie można pominąć, lecz na pewno nie można go zlekceważyć.

Karol Sus

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal
Wydanie: II
Data wydania: Sierpień 2017
Tłumaczenie: Bartek Chaciński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215×290 mm
Stron: 176
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127029

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *