Lodowy smok – George R. R. Martin

Pisanie dobrych książek dla dzieci wcale nie jest łatwą sprawą. Dawno już odeszły w niepamięć czasy nachalnego dydaktyzmu. Wartościowa książka dla dzieci powinna być lekturą uniwersalną, którą bez krzywienia się i uśmieszków politowania przeczytają także dorośli. Swoich sił w tego typu literaturze postanowił spróbować George R. R. Martin, autor znany przede wszystkim z cyklu fantasy „Pieśń Lodu i Ognia”. Efektem tego jest „Lodowy Smok”.

To opowieść fantasy, której główną bohaterką jest mała Adara. Świat przedstawiony na kartach książki przypomina nieco Siedem Królestw. Zachowana jest podstawowa opozycja: lodu i ognia, zimy i lata, zimna i ciepła. Adara jest dzieckiem zimy. Chłód dotknął dziewczynkę już w łonie matki i trwale zmienił. Nie odczuwała chłodu jak inne dzieci, lepiej znosiła ból i rzadko się uśmiechała.
Wśród rówieśników wyróżniał ją jeszcze jeden fakt – Adara widywała lodowego smoka, legendarną bestię ziejącą nie ogniem, lecz chłodem. W świecie dziewczynki bojowe smoki nie budziły sensacji. Jej wujek, Hal, był smoczym jeźdźcem w służbie króla. Jednak zwykłe smoki nie znosiły zimna i wraz z nadejściem mrozów odlatywały na południe.
W dziecięcy świat małej Adary niespodziewanie wkracza wojna, a lodowy smok może okazać się jedyną szansą na przetrwanie dla dziewczynki i jej najbliższych…

Książka George’a R. R. Martina to przede wszystkim opowieść o poświęceniu. O tym, że nie ma nic za darmo, że wszystko w życiu ma swoją cenę. Adara musi dokonać trudnego wyboru, który będzie ją wiele kosztował i uświadomić sobie, co jest dla niej najważniejsze. To także historia o wyobcowaniu. Rodzina Adary nie jest idealna, ma swoje problemy, ale w momencie zagrożenia dziewczynka zrobi wszystko, aby ją uratować.

Gatunkowo „Lodowy Smok” ma wiele wspólnego z baśnią. Ważne jest bowiem nie dosłowne odczytanie tekstu, lecz symboliczno – obrazowe. Niezwykłość świata przedstawionego, który zamieszkują smoki i lodowe jaszczurki ma za zadanie przykuwać uwagę młodego odbiorcy. Dzięki temu niejako automatycznie przekonuje do naśladownictwa prawidłowych i akceptowanych społecznie zachowań. Pomaga w tym wyraźny podział na dobro i zło. Młody odbiorca nie ma wątpliwości, po której stronie powinien się opowiedzieć. Łatwo może utożsamić się z Adarą, bohaterem rówieśniczym, który patrzy na świat w charakterystyczny dla dziecka sposób. Nie wszystko rozumie, nie wszystko dorośli chcą mu wyjaśnić.

Polskie wydanie „Lodowego smoka” robi bardzo dobre wrażenie. Solidna twarda okładka zapewni książce trwałość. Lekturę uprzyjemniają ilustracje Yvonne Gilbert, które znalazły się nie tylko w środku, ale także na obwolucie „Lodowego smoka”.

Książkę mogą przeczytać dzieciom dorośli. Z uwagi na fakt, że nie jest ona zbyt długa, nieco starsze pociechy mogą zrobić to samodzielnie. Myślę, że baśń o walce lodu i ognia się im spodoba.

Barbara Augustyn

Autor: George R. R. Martin

Tytuł: „Lodowy Smok”

Wydawnictwo: Zysk i S–ka

Liczba stron: 108

Data wydania: 2011

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *