Fundacja Szuflada w akcji: Młoda Proza Krakowska

szuflada-vectorFundacja Szuflada odniosła właśnie swój pierwszy sukces (nie licząc oczywiście samego faktu wpisania w Rejestr Fundacji, co przy wątpliwej przyjazności polskiej biurokracji samo w sobie było już nie lada osiągnięciem). Tym razem udało się pozyskać od Urzędu Miasta Krakowa środki na wydanie książek.

„Młoda Proza Krakowska” to projekt obejmujący wydanie 2 książek (a w przyszłości kolejnych pozycji) początkujących autorek, które połączyła wspólna edukacja w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie, gdzie rozwinęły swoje umiejętności, udoskonaliły warsztat i skorzystały z doświadczenia innych, doświadczonych i ugruntowanych na rynku wydawniczym, autorów.

Jednym z założeń i celów Fundacji Szuflada jest „wyciągnąć z szuflad” młodych i ambitnych twórców interesujące i wartościowe utwory literackie, które nie ujrzałyby światła dziennego bez wsparcia takiej instytucji oraz środków publicznych.

„Młoda Proza Krakowska” to projekt wydawniczy w pełni wpisujący się w misję Fundacji Szuflada. W szerszym ujęciu wpisuje się on również w ideę związaną z otrzymanym przez Kraków tytułem Miasta Literatury Unesco oraz imponującą historię naszego miasta jako ośrodka kulturalno-literackiego. Projektowi patronuje Studium Literacko Artystyczne.

Projekt „Młoda Proza Krakowska” skupia się wokół jednego gatunku (prozy), wydobywając jego bogactwo i różnorodność, proponując dwie odmienne książki: zbiór opowiadań oraz powieść fantasy.

Krótka charakterystyka książek:

1. Zbiór opowiadań – „Zbiór tekstów współczesnych, znaczy krótkich” autorstwa Agnieszki Ślaskiej

Tomik niepowiązanych ze sobą, krótkich opowiadań – zwanych również flash fiction lub micro fiction. To zyskująca obecnie na popularności forma literacka, bazująca na bardzo przemyślanej, skondensowanej kompozycji, nasyconej treścią i bogatymi środkami stylistycznymi, oraz cechująca się dynamicznym rytmem. Krótkie teksty mogą stanowić pełną, zamkniętą fabułę z wszystkimi elementami właściwymi dla opowiadania lub jedynie zapis krótkiego zdarzenia czy refleksję literacką.

2. Powieść fantasy – „Twierdza Kimerydu” autorstwa Magdaleny Pioruńskiej

Powieść będąca przykładem rzetelnie napisanej prozy gatunkowej, nawiązująca do najlepszej tradycji polskiej, ambitnej literatury fantasy. Największa wartość utworu tkwi w jego wielowarstwowości. Z jednej strony dostarcza on czytelnikowi atrakcyjnego, bardzo precyzyjnie opracowanego opisu świata fantastycznego, odwołującego się do wielu archetypów, tradycji antropologicznej, ale również bogatej tradycji nauk przyrodniczych i prehistorii. Z drugiej strony jednak pod warstwą artystyczną kryje niezwykle istotną wartość intelektualną, obnażając zgubne procesy błędnej organizacji życia społecznego oraz negatywnych przekształceń obyczajów.

Bardzo cieszymy się z tego sukcesu i mamy nadzieję, że to jedynie początek ambitnych działań Fundacji Szuflada!

12744025_970401106346811_665361501909726984_n

About the author
Agnieszka Świerczek
ur. w 1989 w Krakowie. Na socjologii nauczono ją opisywać rzeczywistość przy pomocy obiektywnych liczb. Na szczęście coś ją tknęło i skończyła też Studium Literacko-Artystyczne na UJ. Teraz opisuje świat za pomocą subiektywnych zdań. Zazwyczaj krótkich. Raz wydrukowali ją w Ha! Arcie (Zbiór opowiadań "Flash Fiction"), raz w pokonkursowej antologii KAFEL (Festiwal im. Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim), raz w języku rosyjskim (do dziś szuka swojego tekstu, bo nie zna bukw). "Zbiór tekstów współczesnych, znaczy krótkich" to jej debiut książkowy. Wszystkie publikacje pod panieńskim nazwiskiem Ślaska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *