Fundacja Szuflada w akcji: Młoda Proza Krakowska

szuflada-vectorFundacja Szuflada odniosła właśnie swój pierwszy sukces (nie licząc oczywiście samego faktu wpisania w Rejestr Fundacji, co przy wątpliwej przyjazności polskiej biurokracji samo w sobie było już nie lada osiągnięciem). Tym razem udało się pozyskać od Urzędu Miasta Krakowa środki na wydanie książek.

„Młoda Proza Krakowska” to projekt obejmujący wydanie 2 książek (a w przyszłości kolejnych pozycji) początkujących autorek, które połączyła wspólna edukacja w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie, gdzie rozwinęły swoje umiejętności, udoskonaliły warsztat i skorzystały z doświadczenia innych, doświadczonych i ugruntowanych na rynku wydawniczym, autorów.

Jednym z założeń i celów Fundacji Szuflada jest „wyciągnąć z szuflad” młodych i ambitnych twórców interesujące i wartościowe utwory literackie, które nie ujrzałyby światła dziennego bez wsparcia takiej instytucji oraz środków publicznych.

„Młoda Proza Krakowska” to projekt wydawniczy w pełni wpisujący się w misję Fundacji Szuflada. W szerszym ujęciu wpisuje się on również w ideę związaną z otrzymanym przez Kraków tytułem Miasta Literatury Unesco oraz imponującą historię naszego miasta jako ośrodka kulturalno-literackiego. Projektowi patronuje Studium Literacko Artystyczne.

Projekt „Młoda Proza Krakowska” skupia się wokół jednego gatunku (prozy), wydobywając jego bogactwo i różnorodność, proponując dwie odmienne książki: zbiór opowiadań oraz powieść fantasy.

Krótka charakterystyka książek:

1. Zbiór opowiadań – „Zbiór tekstów współczesnych, znaczy krótkich” autorstwa Agnieszki Ślaskiej

Tomik niepowiązanych ze sobą, krótkich opowiadań – zwanych również flash fiction lub micro fiction. To zyskująca obecnie na popularności forma literacka, bazująca na bardzo przemyślanej, skondensowanej kompozycji, nasyconej treścią i bogatymi środkami stylistycznymi, oraz cechująca się dynamicznym rytmem. Krótkie teksty mogą stanowić pełną, zamkniętą fabułę z wszystkimi elementami właściwymi dla opowiadania lub jedynie zapis krótkiego zdarzenia czy refleksję literacką.

2. Powieść fantasy – „Twierdza Kimerydu” autorstwa Magdaleny Pioruńskiej

Powieść będąca przykładem rzetelnie napisanej prozy gatunkowej, nawiązująca do najlepszej tradycji polskiej, ambitnej literatury fantasy. Największa wartość utworu tkwi w jego wielowarstwowości. Z jednej strony dostarcza on czytelnikowi atrakcyjnego, bardzo precyzyjnie opracowanego opisu świata fantastycznego, odwołującego się do wielu archetypów, tradycji antropologicznej, ale również bogatej tradycji nauk przyrodniczych i prehistorii. Z drugiej strony jednak pod warstwą artystyczną kryje niezwykle istotną wartość intelektualną, obnażając zgubne procesy błędnej organizacji życia społecznego oraz negatywnych przekształceń obyczajów.

Bardzo cieszymy się z tego sukcesu i mamy nadzieję, że to jedynie początek ambitnych działań Fundacji Szuflada!

12744025_970401106346811_665361501909726984_n

About the author
Agnieszka Świerczek
ur. w 1989 w Krakowie. Na socjologii nauczono ją opisywać rzeczywistość przy pomocy obiektywnych liczb. Na szczęście coś ją tknęło i skończyła też Studium Literacko-Artystyczne na UJ. Teraz opisuje świat za pomocą subiektywnych zdań. Zazwyczaj krótkich. Raz wydrukowali ją w Ha! Arcie (Zbiór opowiadań "Flash Fiction"), raz w pokonkursowej antologii KAFEL (Festiwal im. Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim), raz w języku rosyjskim (do dziś szuka swojego tekstu, bo nie zna bukw). "Zbiór tekstów współczesnych, znaczy krótkich" to jej debiut książkowy. Wszystkie publikacje pod panieńskim nazwiskiem Ślaska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *