Eseje wybrane – Virginia Woolf

large_Woolf__Eseje___ok_adka_96_dpiVirginia Woolf kojarzy się przede wszystkim ze znakomitym esejem „Własny pokój”. Tym razem dostajemy zbiór jej pism, w których autorka zostaje postawiona wobec świata, na różnych jego płaszczyznach: jako pisarka, czytelniczka, recenzentka, obserwatorka, podróżniczka, londynka. Poruszone jest tu także wiele istotnych kwestii: pracy zawodowej kobiet, wojny, biografii, choroby i śmierci. Te pięćdziesiąt trzy eseje to najwyższej próby literatura oraz przenikliwość i precyzja w zapiskach dotyczących (nie tylko) codzienności.

„Eseje wybrane” to zbiór literackich perełek, mała namiastka całej eseistyki Woolf, liczącej ponad 700 tekstów. Wciąż aktualne dotykają nie tylko kwestii literackich, ale również społecznych. Najbardziej poruszają nas te zaangażowane – w polemikę z „polityką zbrojeń”, w sprawy równościowe,szczególnie dotyczące kobiet i ich praw. Autorka „Pani Dalloway” to również znakomita obserwatorka – życia, sztuki, miasta i jego mieszkańców. Pisarka raczy nas refleksjami dotyczącymi architektury, wyjścia do opery czy na wystawę.

Trudno jednak te eseje podzielić tematycznie na związane z pisaniem/czytaniem, społeczne i egzystencjalne. Woolf wszystkie te zagadnienia łączy ze sobą, przeplata. Oczywiście znajdują się tu teksty, które bezpośrednio dotykają śmierci czy choroby, ale ich nastrój odnajdziemy także w pozostałych fragmentach. Ciemność, strach, poczucie rozpadu towarzyszą często opisom dość zwykłych sytuacji. Każdy jednak stanowi niezwykła narrację, którą pisarka prowadzi tak, że nie pozwala nam się oderwać od tekstu, zmusza do skupienia i śledzenia jej toku myślowego i skojarzeniowego.

W „The Modern Essay” Woolf pisze o tym, co sama ceni w eseistyce: „Esej od pierwszego słowa powinien rzucać na nas czar, a po ostatnim powinniśmy się budzić odświeżeni. Esej ma nas otulić i zaciągnąć zasłonę nad światem” (s. 473). Te przemyślenia dotyczące tego gatunku znajdują odzwierciedlenie w jej twórczości. Każdy z tekstów zaczyna się zdaniem, które niczym haczyk łapie nas i nie pozwala odejść od lektury. Weźmy choćby początek „Godzin w bibliotece”: „Zacznijmy od wyjaśnienia odwiecznego nieporozumienia dotyczącego różnicy między ludźmi, którzy lubią się uczyć, i ludźmi, którzy lubią czytać: otóż te dwie grupy nie mają części wspólnej” (s. 47). I już jesteśmy ciekawi dalszej narracji – dokąd zaprowadzi nas to pierwsze zdanie, co będzie potem.

„Eseje wybrane” Woolf są szokująco aktualne. Choć napisane prawie sto lat temu, zaskakują możliwością odniesienia ich tematyki do współczesności. Czy świat się tak mało zmienił? A może tematy poruszane przez pisarkę są i będą zawsze zachętą do refleksji? Warto pochylić się nad tymi tekstami.

Tytuł: Eseje wybrane
Autorka: Virginia Woolf
Przekład: Magda Heydel
Wybór i opracowanie: Magda Heydel, Roma Sendyka
Posłowie: Roma Sendyka
Wydawnictwo: Karakter
Data premiery: listopad 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *