Elżbieta Cherezińska „Wojenna korona”

W baśniach koronacja na króla byłaby szczęśliwym zakończeniem, ukoronowaniem długoletnich trudów i wstępem do spokojnego, szczęśliwego życia. Ale historia niewiele ma wspólnego z baśniami. Gdy w 1320 roku Władysław Łokietek został koronowany na króla Polski (co uznaje się za zakończenie rozbicia dzielnicowego), nie był to koniec jego kłopotów, wręcz przeciwnie. Państwo znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, otoczone przez wrogie siły. Łokietek ponownie będzie musiał podążać „Pod wiatr” w czwartym tomie cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej – „Wojennej koronie”.

Na najgroźniejszego przeciwnika Władysława wyrasta król Czech Jan Luksemburski, który uważa, że ma prawa do polskiej korony. Autorka poświęca mu w tym tomie bardzo dużo miejsca, pokazując przemianę, jaką przeszedł od niepewnego siebie młodzieńca do jednego z czołowych graczy polityki europejskiej.

Póki co Jan Luksemburski, zręczny jak linoskoczek, był mistrzem przeciwieństw i twórcą kompromisów niemożliwych (s. 618).

Zakon krzyżacki rośnie w siłę i ani myśli porzucić zdobytych terytoriów, przekonując wszystkich, że w borach Litwy i Żmudzi wciąż kryją się niezwykle groźni poganie, których należy wyplenić za wszelką cenę. A to wszak zadanie, do którego rycerze zostali powołani. Prowadzą zręczną, bezwzględną politykę, ale przedstawiciele Zakonu walczą także między sobą, mają własne interesy, a do tego demony, które ich dręczą.

Stąpamy po kruchym lodzie, a jednak nie wolno nam się zatrzymać. Musimy iść. Ostrożnie, krok za krokiem, ale iść, nie cofać się. W końcu zbudowaliśmy potęgę, Marienburg jest dziełem niedościgłym, nie można tego zaprzepaścić. Ale wierz mi, przyjacielu. Czasami budzę się przerażony w środku nocy i myślę o nich. O rycerzach świątyni. Oni zaszli dużo dalej niż my. Byli strażnikami grobu naszego Pana, lwami pustyni, wydawało się, że są niezwyciężeni, że postawili stopę na górze, z której wierzchołka widać cały świat (s. 533).

Łokietek wciąż nie ma łatwo z upartymi Piastami z Mazowsza i Śląska. Wielkie poruszenie i zmiany zachodzą także na Węgrzech i w Rusi, z którymi sojusze są kluczowe dla interesów Polski. W trudnej sytuacji Władysław sięga po sprzymierzeńca, którego nikt się nie spodziewał i żeni syna z litewską księżniczką. Do gry i na karty powieści wkracza nowa, niezwykle ciekawa postać – Giedymin, wielki książę litewski.
Cherezińska w „Wojennej koronie” stosuje ten sam sposób pisania, co w poprzednich częściach „Odrodzonego królestwa” – krótkie rozdziały przedstawione z perspektywy różnych bohaterów. W ten sposób kreśli szeroką panoramę europejskiej polityki, pokazując różne elementy, które wpływały na losy odrodzonej Polski. Jest więc barwnie, dynamicznie, wielowątkowo, ale czyta się to z niezwykłą łatwością. Autorka poświęca sporo miejsca postaciom kobiecym, o których historia często zapomina: między innymi żonie Łokietka, Jadwidze, a także królowej Czech i Polski, córce Przemysła II – Rikissie.

W książce Cherezińskiej z wątkami historycznymi splata się wątek fantastyczny. Oprócz wrogów, o których Łokietek doskonale wie, są też działający w ukryciu. Czciciele dawnych bogów, żądni zemsty na Piastach i uważający, że nadchodzi ich godzina. W „Wojennej koronie” starcie między Starcami a Matką nabiera rumieńców, a w ten konflikt wpisane są losy smoka, Michała Zaremby i jego niezwykłych dzieci.
Warto też zwrócić uwagę, że „Wojenna korona” dostępna jest w dwóch wersjach – z miękką okładką oraz z twardą, utrzymaną w biało-czerwonej kolorystyce. Zadbano także o dodatki pomagające czytelnikowi zorientować się w przedstawionej historii: dwie mapy oraz drzewa rodowe.

„Wojenna korona” Elżbiety Cherezińskiej to barwna i wciągająca historia kolejnych zmagań małego księcia, a teraz już króla, który zdobył polski tron. Jednak cały czas musi podążać pod wiatr, walczyć z wrogami (na różnych frontach), szukać sojuszników i podejmować niełatwe decyzje, a czasami także błądzić. Historia jest fascynująca, czasem drobiazgi decydują o tym, że potoczyła się tak, a nie inaczej. Na kartach czwartego tomu „Odrodzonego Królestwa” powracają znani bohaterowie, pojawiają się także nowi, a historyczne fakty splatają się z fikcją i rzeczywistością nadprzyrodzoną. Myślę, że wszyscy, którzy czekali na tę kontynuację, nie będą zawiedzeni, bo Cherezińska ani trochę nie zwalnia tempa i trzyma poziom.

Barbara Augustyn

Autor: Elżbieta Cherezińska
Tytuł: „Wojenna korona’’
Cykl: Odrodzone królestwo
Wydawnictwo: Zysk i S–ka
Liczba stron: 671
Data wydania: 2019

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *