Dusza światowa – Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz

Maslowska_Dusza_mPierwszy taki wywiad/rozmowa z Dorotą Masłowską. 230 stron o pisaniu, życiu, a także wolnych refleksji na temat sztuki, jedzenia, książek etc. Zapowiadało się interesująco, skończyło – całkiem, całkiem, ale i tak dla fanów Masłowskiej to miła alternatywa.

Punktem wyjściowym rozmowy zostaje najnowsza książka Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Pierwsze trzy rozdziały obfitują w przemyślenia na temat samej książki, procesu jej tworzenia, jak i w refleksję o mieście i kondycji człowieka żyjącego w dużych aglomeracjach. Jednak motyw pisania przewija się przez całą książkę i jest to jeden z najciekawszych tematów rozmowy. Poczytamy tu przede wszystkim o samej codzienności pisania – jakże pasjonującej – i trochę o warsztacie pisarskim jednej z najgłośniejszych polskich autorek.

Oprócz tematów pokrewnych książce, czyli trudów pisania, sytuacji współczesnego pisarza, upolitycznienia literatury, Masłowska i Drotkiewicz mówią także o sztuce w ogóle, aktualnych problemach społecznych takich jak Facebook czy też o przemianach w komunikacji międzyludzkiej. Najciekawszym momentem rozmowy pozostaje jednak socjologiczna obserwacja zmieniających się trendów kulinarnych i modowych, obszernie omówionych przez pisarki w rozdziałach „Dekada po Wojnie… – Everyman”, „Sposób ubierania się” i „Jedzenie z pęknięciem”.

Sporo odnajdziemy tu treści o samej Masłowskiej, o jej życiu prywatnym, egzystencji na wsi, upodobaniach, opiniach. W większości nie są to jednak długie wynurzenia, bardziej informacje rzucone przy okazji. Nie znajdziemy tu anegdot, gdyż pisarka, jak sama przyznaje, nie przepada za ich opowiadaniem. Jednak z jej osobistych wypowiedzi wyłania się wyraźny obraz autorki „Wojny polsko-ruskiej”. Takie ukazanie Masłowskiej wyszło od charakteru rozmowy, ponieważ Drotkiewicz nie zadaje pytań a’la krytyk literacki, skupia się raczej na samej pisarce niż na jej dziełach. I tak oto poprzez opowieść o codzienności na nowo poznajemy Masłowską, pisarkę o niezwykłej wrażliwości, pełnej bezpretensjonalnego dystansu do współczesności.

Miejscami przemyślenia Masłowskiej mogą wydawać się wtórne i to nie tylko dla tych, którzy wcześniej ślęczeli nad jej wcześniejszymi wywiadami. Niektóre pytania i stwierdzenia Drotkiewicz także ocierają się o banał, ale raczej wynika to ze swobody, z jaką pisarki ze sobą rozmawiają, nabudowanej latami znajomości, oraz z tego, że wywiad poprowadzony został w lekkim tonie pogawędki w ogrodzie. I dlatego całość czyta się bardzo dobrze i szybko – za szybko. Wprawdzie rozmowę charakteryzuje brak zadęcia, co jest wielkim plusem w rozmowie młodych pisarek, po przeczytaniu pozostaje niedosyt.

Ewa Jezierska
Ocena: 3,5/5

Tytuł: Dusza światowa
Autor: Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz
Okładka: broszurowa
Liczba stron: 234
Data wydania: wrzesień 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

About the author
Ewa Jezierska
studentka kulturoznawstwa. Pasjonatka polskiej fantasy. Aktualnie mieszka w Warszawie, blisko nadwiślańskiej plaży, gdzie spędza swój czas wolny. Współpracuje z Księgarnią Warszawa oraz kolektywem fotograficznym Gęsia Skórka. Okazjonalna graczka Warcrafta i miłośniczka scrabbli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *