Drzwi percepcji – recenzja komiksu „Hawkeye: L.A. Woman”

L.A. Woman to tytuł fenomenalnej płyty The Doors, zawierającej takie klasyki jak „Love Her Madly” czy „Riders on the Storm”. Nijak ma się jednak do tego całkiem udanego, acz rozczarowującego komiksu o Hawkeye’u.

hawkeye3

Rozczarowanie jest z gatunku tych lżejszych, jednak to nadal rozczarowanie. The Doors nie pojawiają się choćby w jednym kadrze, co nie znaczy, że brak tu nawiązań muzycznych. Po kłótni z Hawkeyem – Clintem Bartonem – Kate Bishop, również Hawkeye, przeprowadza się do Los Angeles, stając się tytułową kobietą z LA. Podczas prowadzonego tam śledztwa spotyka na ulicy brodatego włóczęgę, który okazuje się genialnym muzykiem, Willem Brysonem. To oczywiście Brian Wilson z Beach Boys, niewolnik własnej perfekcji. Nawiązanie jest bardzo czytelne, co tylko potwierdza „memiczny” charakter całego komiksu. Podobnie jak jeden z kadrów, stylizowany na mem o nazwie „Disaster Girl”, ukazujący uśmiechniętą dziewczynkę na tle palącego się domu. Te smaczki są ciekawe, ale łatwo odnieść wrażenie, że to nimi scenarzysta próbuje kupić czytelnika.

Hawkeye3mn_p1

Nadspodziewanie dobra seria o Hawkeye’u kompletnie odchodzi od głównego bohatera i skupia się na jego uczennicy. Bishop z jednej strony nie jest typową seksowną pięknością pokroju Harley Quinn, objadającą się hamburgerami i kochającą zwierzątka, lecz ma dużo ze stereotypowej bohaterki komiksu. Jest urocza i naiwna, ale też nie emanuje erotyzmem i przesadnym „nerdyzmem”. Bishop wierzy w to, co właściwe, dlatego rozumie, że kiedy para gejów może wreszcie wziąć ślub, mają prawo oczekiwać idealnego przebiegu tejże imprezy. Jeśli chcą orchidee, to muszą być orchidee i koniec. Dziewczyna wychodzi z siebie, żeby rozwiązać sprawę kwiatów, która okazuje się czymś znacznie większym. Dzięki zwrotom akcji i fabularnym niespodziankom komiks wpisuje się w klasyczną formę pulpowych kryminałów, będących przecież inspiracją dla scenarzysty „Hawkeye’a”. Trudne relacje z mentorem, z ojcem oraz problemy z pracą w Los Angeles hartują charakter Bishop. Dzięki temu dorasta nie tylko jako osoba, lecz także jako bohaterka.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Matt Fraction
Rysunki: Javier Pulido, Annie Wu
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165×255 mm
Stron: 120
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127906

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *