Dom, słodki dom – recenzja komiksu „Pan Higgins wraca do domu”

Mike Mignola jest dla komiksu tym, kim dla filmu jest uznany reżyser Guillermo del Toro. Obaj są twórcami, którzy z powodzeniem realizują własne, fantastyczne wizje, a jednocześnie każde z ich dzieł stanowi osobisty hołd złożony szeroko pojętej epoce wiktoriańskiej, wymieszanej w popkulturowym tyglu. Nie inaczej jest w komiksie „Pan Higgins wraca do domu” wydanym przez Non Stop Comics.

Mignolę znamy przede wszystkim jako twórcę postaci Hellboya, ale wśród fanów komiksów cieszy się on zasłużoną opinią świetnego, prezentującego swój własny, charakterystyczny styl rysownika. Mignola znalazł zresztą licznych naśladowców, którzy mocno inspirują się jego pracami. Mimo to artysta ten niejednokrotnie oddaje pole innym rysownikom. Tak właśnie zdarzyło się w przypadku komiksu „Pan Higgins wraca do domu”, przy którym za stołem kreślarskim zasiadł Warwick Johnson-Cadwell.

„Pan Higgins wraca do domu” to krótka nowela komiksowa będąca hołdem złożonym klasycznym opowieściom o wampirach. Dwójka bohaterów – uznany profesor, znawca legend o wampirach, oraz jego pomocnik wyruszają wprost do posiadłości wampirzego arystokraty celem jego ostatecznej zagłady. O pomoc proszą poczciwego pana Higginsa, który w zabiciu wampira ma osobisty interes. Jak potoczą się losy wyprawy?

„Pan Higgins wraca do domu” nie jest pud względem fabuły w żaden sposób odkrywczy. To raczej zabawa konwencją niż próba szukania nowych ścieżek. Tym samym cała historia jest do bólu przewidywalna. A mimo to ma w sobie tę odrobinę magii, którą z tysięcznej opowieści o wampirach potrafi wykrzesać chyba tylko Mignola. Osobną zasługę ma w tym Johnson-Cadwell, którego ekspresyjna kreska bardzo dobrze współgra ze scenariuszem.

Karol Sus

Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Warwick Johnson Cadwell
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 56
Cena: 45,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-406-7

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *