Dom na Sycylii – Rosanna Ley

Ley Dom na SycyliiZielone wzgórza, czerwonoszara ziemia, bujna roślinność, słońce odbijające się w lazurowym morzu, labirynty uliczek, wysokie domy z kamiennymi schodkami, brukowane drogi, nad którymi unosi się zapach potraw ze świeżych warzyw – Sycylia. Marzenie wielu. Któż nie chciałby (choć przez pewien czas) mieszkać w domu, z którego widok z okna to górskie zbocza z polami uprawnymi i gajami oliwnymi, skupiska domków wokół krętych dróg, morze i okalające je skały, plaże pełne mew? Taką możliwość dostała Tess, bohaterka powieści Rosanny Ley, która jednak musi liczyć się z tym, że decydując się na tę słoneczną część Italii, odkryje nie tylko jej blaski. Bo Sycylia to nie tylko piękne krajobrazy, aromatyczna kuchnia, to także niebezpieczna kraina z twardym charakterem jej mieszkańców, mroczną historią, tajemnicami i niebezpieczeństwami.

„Dom na Sycylii” to Villa Sirena, którą nieoczekiwanie dostaje w spadku Tess, dojrzała kobieta, samotna matka wkraczającej w wiek dojrzewania Ginny. Bohaterka nie zna swojego darczyńcy, nigdy nie była we Włoszech, gdzie znajduje się posiadłość. Z Sycylią wiążą ją korzenie matki, która stamtąd pochodzi. Jednak Flavia nie jest skora do wspomnień. Przeciwnie, całe swoje dorosłe życie uparcie milczy na temat okresu dorastania na włoskiej wyspie, nie zdradza również powodów, dla których opuściła rodzinne gniazdo. Tess, przyzwyczajona do zawziętości matki, nie zadaje pytań. Bardzo intryguje ją niespodziewany spadek, ale aby stać się w pełni jego właścicielką musi spełnić jeden warunek – pojechać na miejsce i osobiście obejrzeć dom Syreny.

Kobieta wyjeżdża w podróż swego życia. Zauroczona widokiem, który zastaje na Sycylii, nie może wyobrazić sobie powodów, dla których jej matka znienawidziła to miejsce. Podczas tygodniowego rekonesansu Tess poznaje tutejszych mieszkańców, mężczyzn o silnych charakterach, uległe, milczące kobiety, wśród których znajduje dawną przyjaciółkę matki. Starsza pani wspomina Flavię i od słowa do słowa ujawnia jej sekrety. Tess poznaje coraz więcej zagadek dotyczących Cetarii, jej rodziny, powiązań między tutejszymi rodami i toczących się nieustannie od wieków waśni między nimi. Dowiaduje się także o krążącej legendzie ukrytego skarbu poprzedniego właściciela Villi Sirena. Z natłokiem wiedzy, wątpliwościami i wieloma znakami zapytania wraca do Anglii. Tu jednak okazuje się, że nie została doceniona w pracy (była pewna awansu), nie może porozumieć się z córką, pragnącą już chodzić własnymi ścieżkami, Flavia zaciekle broni tajemnic przeszłości, poza tym bohaterka zdaje sobie również sprawę, że romans z żonatym mężczyzną to nie jest to, co jej odpowiada. To wszystko przyspiesza decyzję o kolejnym wyjeździe na Sycylię.

Wraz z powrotem na wyspę Tess zostaje uwikłana w spór między Giovannim a Toninem, reprezentantami dwóch skłóconych rodzin, doświadcza włoskiej namiętności i pasji, przeżywa chwile uniesienia i grozy, czyha na nią niebezpieczeństwo i nagroda. Kobieta zbiera coraz więcej informacji o swojej rodzinie i sekretach posiadłości, więcej rozumie, ale to wpędza ją w poważne kłopoty. Jest silną kobietą, co nie podoba się miejscowym mafiosom. Na szczęście ktoś nad nią czuwa. Wspólnie odpowiedzą na wszystkie dręczące pytania.

„Dom na Sycylii” jest książką tak bogatą, że nie sposób w krótkim tekście opisać całej jej treści. Rosanna Ley stworzyła powieść z mistrzowską precyzją, wszystkie elementy układanki, mimo iż początkowo niedbale porozrzucane, wkrótce zaczynają do siebie pasować, tworząc imponujące dzieło. Miano głównego bohatera utworu należy przypisać Sycylii, bowiem ta kraina zajmuje tu niepodzielnie pierwsze miejsce, ona także napędza akcję powieści. Lekkie, zmysłowe pióro pisarki maluje żywe krajobrazy, stwarza zapachy, kreuje prawdziwych bohaterów targanych namiętnościami. Dużo miejsca autorka poświęciła tradycji i kulturze mieszkańców Cetarii, dodatkowo wzbogaciła powieść licznymi przepisami kucharskimi, baśniami i legendami tego regionu. Dzięki zapiskom Flavii czytelnik przenosi się do okresu II wojny światowej, dzięki czemu może zaobserwować, czy i jak zmieniła się mentalność Sycylijczyków. Dodatkowego smaczku dodaje powieści sieć tajemnic, przed rozwiązaniem których staje Tess. Ley udowodniła, że potrafi zaskakiwać czytelnika, który, snując własne wizje i rozwiązania, zawsze wpuszczony jest w maliny. Co więcej, można odnieść wrażenie, że autorka doskonale się orientuje, w którym momencie jej czytelnik „na pewno już wie, o co chodzi” i wtedy płata mu psikusa, a między wierszami skrywa się wesołe „a wcale nie”.

„Dom na Sycylii” to niebanalne historie, zabawne, wzruszające, zaskakujące, niekiedy przerażające. Barwnie odmalowana Sycylia, aromatyczna kuchnia, przystojni mężczyźni, piękne kobiety, zdrady, kłótnie, mafia, sekrety, skarb, trudne relacje rodzinne, dramatyczne wybory, przygody, namiętność, miłość, zazdrość, oddanie itd. – nie sposób przy lekturze tej powieści się nudzić. Z całą pewnością powieść R. Ley stanie na wielu półkach oznaczonych hasłem „ulubione”.

Kinga Młynarska
Ocena: 5/5

Tytuł: „Dom na Sycylii” („The Villa”)
Autor: Rosanna Ley
Liczba stron: 560
Data wydania: 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *