Demononicon – recenzja

Horror Masakra to stosunkowo nowy wydawca grozy na polskim rynku. Dotychczas ukazało się kilka numerów zinu pod takim samym tytułem oraz dwa numery w serii Zeszyty Grozy. Pierwszy zawierał nowelę z gatunku bizarro zatytułowaną Śmieciowisko, natomiast drugi, najnowszy – Demononicon – to zbiór sześciu opowiadań utrzymanych w duchu horroru okultystycznego. Podgatunek ten właśnie przeżywa na nowo rozkwit na ekranach kin (np. Zbaw nas ode złego, obecnie wyświetlany). Choć często mówi się, że napisano już wszystko, a  horrory to odgrzewane wciąż na nowo kotlety pozbawione choćby grama oryginalności, warto poświęcić chwilę uwagi na zapoznanie się z tą antologią.

demononicon alternativeLEVIATAN666.jpg

Demononicon został wydany w formacie A4, dzięki czemu faktycznie przypomina zeszyt. Okładka o dość surowym charakterze przywołuje na myśl lata 90. ubiegłego wieku: horrory Phantom Pressu, oprawę graficzną płyt zespołów black metalowych czy ówczesne polskie wydanie niesławnej Biblii Szatana La Veya. Dla każdego fana horroru, wychowanego w tamtych czasach, mogą to być skojarzenia jak najbardziej przyjemne. Wnętrze Demononiconu jest nieco mniej zajmujące pod względem graficznym, aż się prosi o jakieś obrazoburcze, dopasowane do tematyki ilustracje. Niemniej jednak, od strony literackiej niewiele tu można zarzucić i, jakkolwiek wyświechtanie to brzmi, każdy horroromaniak znajdzie tu coś dla siebie.

Spośród sześciu przedstawionych w zbiorze utworów, zdecydowanie wyróżnia się Incydent Dawida Kaina – tekst niedługi, treściwy, nastrojowy i zapadający w pamięć dzięki nieszablonowemu podejściu do tematu. Drugie opowiadanie, które nie daje o sobie zapomnieć, to Odlew Tomasza MordumX Siwca. Tekst ten należy polecić przede wszystkim fanom prozy ociekającej wszelakimi płynami fizjologicznymi. W porównaniu z Odlewem, wzbudzający kontrowersje Golgota Piknik zdecydowanie powinien zmienić tytuł na Golgota Pikuś. Ciekawe podejście do tematu zaprezentowali również Magdalena Maria Kałużyńska (choć czytając jej tekst można odnieść wrażenie, że pominięto go w procesie korekty), Łukasz Radecki i Kazimierz Kyrcz w duecie z Adrianem Miśtakiem. Znajomość konwencji i sprawne pióro pokazał też Karol Mitka (autor wyżej wspomnianego Śmieciowiska) w swoim Kulcie. Dobór opowiadań to wielka zaleta Demononiconu, każde jest inne.

Nie można zapomnieć, że przy wszystkich swoich walorach, Demononicon to pozycja przede wszystkim dla zatwardziałych fanów gatunku, czytelników preferujących mroczne i krwawe odcienie estetyki, ludziom, którym nie straszne przekraczanie granic kulturowego tabu. Antologia Horror Masakry doskonale wypełnia niszę, jaką do niedawna zajmowały jedynie utwory twórców zagranicznych. Oby demony natchnienia pozostały z autorami jak najdłużej i pozwoliły im dalej nieść wśród narodu kaganek horrorowej oświaty.

Ocena: 5/5

Autor: antologia

Data wydania: Czerwiec 2014

Stron: 53

Wydawnictwo: Horror Masakra

About the author
(poprzednio Górska), współpracowniczka Szuflady, związana także z portalami enklawanetwork.pl i arenahorror.pl, pasjonatka czytania, pisania i oglądania horrorów, tancerka i zbieraczka lalek. Wieloletnia członkini Gdańskiego Klubu Fantastyki. Z wyboru mieszka we Wrocławiu z mężem i zwierzakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *