Czynniki pierwsze – recenzja książki „Wzory”

Agnieszka Piksa wraca do komiksu. Ostatni album „Nieznany geniusz”, stworzony wraz z Mikołajem Tkaczem (oboje artystów odpowiedzialnych było zarówno za scenariusz, jak i warstwę graficzną), ukazał się pięć lat temu nakładem wydawnictwa Centrala. Autorka należy do jednego z ciekawszych kolektywów twórczych, grupy Maszin, zrzeszających obiecujących komiksiarzy młodego pokolenia (to stamtąd wywodzi się Jacek Świdziński czy Michał Rzecznik). Grupa zasłynęła przede wszystkim niebanalnym podejściem do komiksu oraz przełamywaniem jego granic. To właśnie wobec grupy Maszin jak najbardziej uprawnione było stosowanie tak znienawidzonego przez krytyków sformułowania „zabawa formą”.

okladka-600

Niewielkim albumem Piksa pokazuje, że wciąż blisko jej do swych komiksowych korzeni. Wydane przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Wzory” są bowiem komiksem afabularnym, gdzie nad opowieścią górę bierze materia.

Tym samym „Wzorom” bliżej do typowego katalogu towarzyszącego wystawie (która odbyła się w ramach szerszego projektu zebranego pod wspólnym hasłem „Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych”) oraz poemiksu, który funkcjonuje na styku poezji i komiksu. Piksa szuka punktów wspólnych pomiędzy snuciem opowieści a powtarzającymi się wzorami w naturze czy sztuce ozdobnego tkania materiałów. Kolejne plansze wystukują hipnotyzujący rytm przez powtarzalność obrazu (rybie łuski, sploty w dywanie) i dźwięku (odgłosy miasta i natury).

Trudno więc „Wzory” traktować jako typowy komiks, skoro każda z plansz może być z powodzeniem wykorzystana na galeryjnej ścianie, w oderwaniu od reszty, choć jedynie zestawione razem oddziałują w pełni. Nie da się więc nie doszukiwać się w albumie Piksy tropów wiodących ku krakowskiemu artyście Jakubowi Woynarowskiemu, także realizującemu koncepcję współistnienia komiksu i sztuki.

Karol Sus

Scenariusz: Agnieszka Piksa
Rysunki: Agnieszka Piksa
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2017
Cena: 20 zł
Wydawnictwo: Centralne Muzeum Włókiennictwa

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *