„Czarne lustro. Po drugiej stronie” Jason Arnopp, Charlie Brooker, Annabel Jones i inni

„Czarne lustro” (oryg. Black Mirror) to pięciosezonowy serial stworzony przez Charliego Brookera oraz Annabel Jones, opowiadający o nowoczesnej technologii, skutkach jej nadużywania oraz możliwych scenariuszach przyszłości. Dwa pierwsze sezony zostały wyprodukowane przez brytyjski kanał Channel 4, jednak serial międzynarodową sławę zyskał w momencie, gdy ukazał się na Netfliksie, dzięki któremu powstały kolejne trzy sezony.

„Czarne lustro po drugiej stronie” to album – wywiad rzeka, w Wielkiej Brytanii wydany w roku 2018, przez co zostają opisane w nim cztery pierwsze sezony. Premiera piątej serii nastąpiła bowiem w czerwcu 2019 roku. Nie umniejsza to jednak wartości tej pozycji. Publikację podzielono na cztery rozdziały, w których omawiane są poszczególne odcinki każdego sezonu. Została spisana w formie wywiadu z twórcami „Czarnego lustra”, wykonawcami, aktorami, scenografami, a nawet kompozytorami ścieżki dźwiękowej. Rozmowy poprowadzono w luźny, naturalny sposób, z włączeniem zabawnych anegdot. Charlie Brooker i Annabel Jones wypowiadają się na temat powstawania wszystkich epizodów, szukania pomysłów na kolejne historie, wspominają też o trudnościach związanych z kręceniem odcinka w określonym, narzuconym przez stację czasie, opinii publicznej i niepewności dotyczącej przyszłości serialu.

W mediach głośnym echem odbiło się przejęcie produkcji przez Netflix. Pojawiły się krytyczne głosy, że odcinki zostały złagodzone i zabrakło klimatu odczuwalnego w pierwszych dwóch sezonach. Twórcy odnoszą się również do tej kwestii, nie tyle tłumacząc się, co wyjaśniając widzom powody tej decyzji, która koniec końców dała im pewną swobodę w tworzeniu kolejnych serii.

W książce nie brakuje także anegdot związanych z przyjęciem przez opinię publiczną odcinka ze świnią („Hymn państwowy”, sezon 1) i zabawnego nawiązania do późniejszego skandalu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem w roli głównej. Przybliżono także realizację nagrodzonego nagrodą Emmy epizodu „San Junipero” oraz emocje towarzyszące osobom odpowiedzialnym za serial przy kolejnych nominacjach. We fragmencie dotyczącym „Czarnego Muzeum” czytelnik może dowiedzieć się o wszystkich Easter Eggach* nawiązujących do całej produkcji, a ukrytych w tym odcinku.

W albumie znajduje się także sporo fotografii z planów zdjęciowych, projektów kostiumów i dodatkowych grafik na pierwszy rzut oka niedostrzegalnych elementów. Dzieło zostało wydane w dużym formacie, w twardej oprawie, z klimatycznymi czarnymi wstawkami w środku. Pomimo pojawienia się kilku literówek jest to solidna publikacja nadająca się również na prezent.

„Czarne lustro po drugiej stronie” to duża gratka dla fanów serialu, którzy jeszcze raz mogą przypomnieć sobie emocje towarzyszące przy każdym odcinku. Niemałą frajdę sprawia także odkrywanie tych historii razem z albumem i po obejrzeniu danego epizodu przeczytanie odpowiadającego mu fragmentu. Żałuję, że zabrakło odniesienia do interaktywnego filmu Bandersnatch, niejako będącego przełomem w połączeniu gry z serialem, jednak data premiery rozminęła się z datą wydania publikacji. Pozostaje nadzieja, że twórcy nie poprzestaną na pięciu sezonach i uzbierają materiał na drugą część książki.

*Easter egg (dosł. z ang. „jajko wielkanocne”) – ukryte przed użytkownikiem treści w interaktywnych produktach cyfrowych (gry, aplikacje, filmy) lub jawne nawiązanie do innej treści, ale w oczywisty sposób niepasujące do treści/fabuły produktu (często łamanie czwartej ściany). Mają najczęściej akcent humorystyczny lub nawiązują do innego znanego produktu (gry/filmu/postaci/książki itd.). – źródło Wikipedia.org

Klaudia Osuch

Tytuł: Czarne lustro. Po drugiej stronie
Autor: Jason Arnopp, Charlie Brooker, Annabel Jones i inni
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumacz: Michał Jóźwiak
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2019

About the author
redaktorka działu recenzji książkowych. Popkulturowa sroka, która uwielbia szeroko komentowane wydarzenia np. Oscary, Super Bowl, Igrzyska Olimpijskie, rozdania nagród i plebiscytów. Namiętnie zakochana w sporcie, przede wszystkim w nocnych pojedynkach tenisowych. Z literaturą poznana w swoim czwartym roku życia. Od niedawna fanka thrillerów psychologicznych, ale generalnie nie patrząca na gatunki, tylko na historię. Ulubiony język: francuski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *