Cudowne lata – recenzja komiksu „Pewnego lata”

Chyba wszyscy mamy takie miejsce, które szczególnie wiąże się ze wspomnieniami z dzieciństwa, pełne beztroskiej zabawy, nieskrępowanego śmiechu i pozbawione trosk. Każdy z nas z utęsknieniem wyczekiwał kolejnego powrotu do niego, podskórnie czując, że tylko tam jest naprawdę u siebie. I tak samo dla każdego z nas nadszedł ten moment, kiedy, jeszcze będąc dzieckiem, ale już wchodząc w świat dorosłych, wróciliśmy po raz ostatni do tego magicznego miejsca, że zdumieniem zauważając, że wszystko pamiętamy zupełnie inaczej. Wydany przez Kulturę Gniewu komiks „Pewnego lata” autorstwa sióstr Tamaki jest właśnie takim powrotem.

Rose jest nastolatką, która już za moment stanie się młodą kobietą. Jako piętnastolatka zaczyna interesować się własnym zmieniającym się ciałem oraz chłopcami. Coraz więcej rozumie także ze świata dorosłych. Wakacje w Awago zawsze były dla niej i jej wakacyjnej przyjaciółki Windy okresem beztroskiej zabawy. Tym razem jednak dziewczynki będą musiały zmierzyć się z problemami dorosłego świata.

„Pewnego lata” to piękna i opowiedziana z dużym wyczuciem opowieść o dojrzewaniu. Senne Awago przedstawione zostało jako idylliczna miejscowość, obrazek, na którym pojawiają się jednak pierwsze rysy. Bohaterki, wciąż jeszcze zanurzone w magicznym świecie dzieciństwa, podglądają dorosłych, próbując zrozumieć ich punkt widzenia.

Mariko i Jilian Tamaki, autorki wyróżnionego nagrodą Eisnera komiksu, doskonale uzupełniają się, tworząc niezwykle ciepłą opowieść, urzekającą czytelnika niemal od pierwszej planszy. Obie bohaterki są bardzo autentyczne i dają się szybko polubić. Tym samym „Pewnego lata” może być strzałem w dziesiątkę nie tylko dla nastolatków, ale także wszystkich ceniących dobre obyczajowe historie.

Karol Sus

Scenariusz: Mariko Tamaki
Rysunki: Jillian Tamaki
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2018
Tytuł oryginału: This One Summer
Rok wydania oryginału: 2014
Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 320
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-648-5893-2

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *