„Caraval” Stephanie Garber

Wydawało mi się, że jest odwrotnie – przerwała mu Scarlett. – Przeszłość ma określony kształt, a przyszłość da się zmienić.
– Nie. Przeszłość jest w pewnym stopniu określona, a przyszłość znacznie trudniej zmienić, niż ci się wydaje [s. 138].

Witajcie na Wyspie Mistrza Legendy. Tutaj wszystko działa i wygląda inaczej, czas jest kwestią umowną, a pieniądze nie mają wartości. Cenniejsze są tajemnice oraz cudze sekrety. Jest to niezwykle piękne miejsce, lecz nie dajcie się temu zwieść, gdyż w rzeczywistości spowija je mrok. Książka Stephanie Garber zaprasza czytelnika do emocjonującej rozgrywki pełnej blichtru i blasku. Zanim jednak zaczniesz, nie zapomnij, że to tylko gra.
Największym marzeniem Scarlett jest wzięcie udziału w Caravalu – corocznym spektaklu mającym miejsce na odległej wyspie. Nie jest to jednak możliwe z powodu okrutnego ojca, sprawującego całkowitą kontrolę nad swymi córkami. Mimo to dziewczyna nie traci wiary i wytrwale śle korespondencję do Legendy. Dopiero aranżowane małżeństwo niszczy jej nadzieje na otrzymanie zaproszenia. Właśnie wtedy, gdy wszystko wydaje się być stracone, do Scarlett przychodzi list, jako do honorowego gościa mistrza ceremonii. Choć nie chce ona ryzykować gniewu ojca i woli zostać w domu, czekając na ślub, jej siostra, Donatella, ma inny plan i z pomocą tajemniczego żeglarza wywozi ją na wyspę. Jednak po przybyciu na miejsce Tella znika, pozostawiając za sobą mnóstwo dziwnych wskazówek. Ten, kto ją odnajdzie, wygra grę i zdobędzie nagrodę główną, jaką jest spełnienie jednego życzenia. Przy wsparciu niedawno poznanego Juliana bohaterka musi więc szybko znaleźć siostrę, nim będzie za późno.
Scarlett jest trochę naiwną postacią, bojącą się ryzyka. Okrucieństwo ojca zostawiło w niej liczne blizny psychiczne oraz sprawiło, że trudno jest jej ufać ludziom. Właśnie dlatego woli utracić szansę na ziszczenie się największego marzenia niż zagrozić swemu przyszłemu małżeństwu, które może uwolnić ją od przemocowego rodzica. Śni ona o wolności, lecz przeraża ją nieznane. Jedyną stałą wartością w życiu dziewczyny jest miłość do młodszej siostry, którą opiekuje się od zniknięcia matki. Uczucie to zostaje wystawione na próbę w podczas Caravalu, próbującego wzbudzić w bohaterce strach i zwątpienie. Scarlett jednak nie traci wiary i z determinacją dąży do odnalezienia Telli. Choć przepełniają ją obawy, w trakcie rozgrywki dojrzewa, a także zaczyna rozumieć, że liczy się coś więcej niż bezpieczeństwo.
Na swej drodze protagonistka spotyka wiele intrygujących postaci, mających niebagatelny wpływ na fabułę. Jedną z nich jest Julian, tajemniczy żeglarz wielokrotnie ratujący życie dziewczynie. Początkowo stwarza on wrażenie bezwzględnego i zimnego, dopiero przy bliższym poznaniu ujmuje czytelnika troską o Scarlett. Nie oznacza to jednak, że można mu ufać. Pozornie ma czyste intencje i szczerze pragnie jej pomóc, lecz skrywane przez niego tajemnice mogą okazać się niebezpieczne. Kolejną fascynującą osobą jest postać Mistrza Legendy, której nieuchwytną obecność wyczuwa się na każdej stronie powieści. Jego tożsamość, plany oraz dążenia są jedną wielką niewiadomą, dręczącą bardziej niż zniknięcie Telii. Z kolei siostra protagonistki wydaje się być nierozważną i głupiutką dziewczyną, nieliczącą się ze zdaniem innych. Najważniejszą o niej wiedzę czytelnik bierze ze wspomnień Scarlett, niestrudzenie jej szukającej. Dopiero zakończenie pozwala ujrzeć poszukiwaną w lepszym świetle oraz obiecuje wiele zaskoczeń w drugim tomie, w którym Donatella będzie główną bohaterką.
„Caraval” to pierwsza część trylogii o tym samym tytule. Powieść ma wyjątkowy, baśniowy klimat, ukazany za pomocą barwnego stylu autorki. Dodatkowego tajemniczego uroku historii dodaje fakt, że jej akcja rozgrywa się nocą, gdy człowiek daje się porwać swym pragnieniom. Czytelnik towarzyszy Scarlett w poszukiwaniu siostry, wraz z nią rozwikłując liczne zagadki, a także odkrywając mroczne zakamarki wyspy. Bardzo szybko okazuje się, że spektakl ma na celu nie tylko zmylenie uczestników, ale też wpędzenie ich w obłęd. W całym tym szaleństwie łatwo jest się pogubić i zapomnieć o głównej przestrodze – to tylko gra. Dzięki czemu książka wciąga od pierwszych stron, oszołamiając swym rozmachem. Ciekawym zabiegiem jest to, że główna bohaterka widzi emocje w postaci barw. Tym sposobem można dowiedzieć się, że zaciekawienie jest bladoniebieskie, brązowo-zielony to kolor niknących wspomnień, porzuconych snów i złośliwych plotek, a śmierć jest purpurowa.
„Caraval” autorstwa Stephanie Garber to porywająca historia, pełna zagadek i wyzwań. Motyw cyrkowy jest w niej niesamowicie ukazany, olśniewając i nęcąc czytelnika do zagłębienia się w przygodę. Szczególnie zakończenie niesie za sobą wiele niespodzianek, dlatego warto wyczekiwać kolejnego tomu.

Kinga Jurczyk

Tytuł: Caraval
Autorka: Stephanie Garber
Liczba stron: 368
Tłumacz: Mateusz Borowski
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *