Bogini Kali – wcielenie chaosu i wojny

35.Kali-deviWedług Hindusów żeńska energia cały czas oddziałuje na świat w dwóch aspektach – łagodnym i niebezpiecznym. Głównie z tego powodu boginie hinduskie dzielą się na dwie grupy: jedne występują w roli matek i wiernych żon – są źródłem płodności, opiekują się ogniskiem domowym, oczekując, że mężczyzna w pełni wykorzysta drzemiące w nich moce. Natomiast drugie wybierają trudny los żołnierza. Wierni szukają ich na wzgórzach, urwiskach, w wodzie, drzewach i broni. Ucieleśniają je także konkretne zwierzęta: tygrys, wąż i słoń. Jednym z miejsc, w których ich wielka, destrukcyjna energia może się uaktywnić, jest pole walki.

Można zaryzykować stwierdzenie, że wojownicza i przerażająca bogini Kali jest najsilniejszą postacią kobiecą w hinduskim panteonie. Ciemnoskóra, dzika piękność, odziana w skórę z tygrysa, była zwykle ukazywana w trakcie tańca – w jednej dłoni trzymała miecz, a w drugiej odciętą głowę Śiwy, który w niektórych mitach występował jako jej mąż. Kali lubi również przyozdabiać się girlandami z ludzkich głów. Jej czarne ciało płonie wiecznym ogniem, z ust cieknie krew i wystają wampirze kły. Jej ciemne oczy wypełnia zaś niezaspokojona żądza. Za jej niesamowity wygląd odpowiadają wszyscy najważniejsi bogowie hinduscy.

Po stuletniej, wyniszczającej wojnie między bogami a demonami, zwanymi asurami, w końcu nastał pokój. Dowódca bogów – Indra został, niestety, pokonany przez sprytnego demona Mahiszę. Zasmuceni bogowie, zmuszeni do opuszczenia nieba, udali się po pomoc do Władców Wszechświata, czyli Brahmy, Śiwy i Wisznu. Całą trójkę bardzo rozgniewała ich porażka, wskutek czego z ich płomiennego oddechu zrodziła się bogini Kali. Każdy z Wielkiej Trójcy postanowił podarować jej coś od siebie. Dzięki temu Kali zyskała niezwykłą urodę i zmysłowe kształty, z jednej strony wzbudzające podziw, a z drugiej strach.

Śiwa dał jej płomień, będący jej twarzą, natomiast Wisznu wzmocnił jej ręce. Inni bogowie również dołączyli do tego przekazywania darów, a żaden nie chciał okazać się gorszy od swojego poprzednika. Tak więc Waruna, strażnik ładu kosmicznego, podarował bogini nogi, Indra – władca piorunów obdarzył ją swoją mocą, bóg śmierci Jama dał jej włosy, bóg księżyca Soma – piersi, bogini ziemi Prythiwi – biodra, bóg słońca Surja – pięty. Brahma ofiarował jej zęby, a bóg wiatru Waju – uszy. Tak wspaniale wyposażona ulubienica bogów – Kali ruszyła do walki z knąbrnymi demonami.

kali.szuflada.net

Jej niesamowite czerwone oczy, pochodzące od boga ognia Agniego, rozbłysły żądzą krwi, z ust zaś wysunął się język, gotowy, by zlizać krew ofiar. Jej szyję oplotły węże i ludzkie czaszki, a każda z jej dziesięciu dłoni chwyciła za broń. Broń ta była również podarunkiem bogów: trójząb od Śiwy, diamentowa włócznia od Indry, promienie boga słońca od Surju i dysk bojowy od Wisznu. Wówczas Kali dosiadła lwa i z przerażacym okrzykiem ruszyła do walki. Wszystkie światy zadrżały i rozpoczęła się krwawa bitwa. Tysiące demonów zaatakowały ją równocześnie, lecz ona była niezwyciężona. Jej oddech powołał do życia nieustraszonych wojowników, którzy rozprawili się z demonami, asurami. Wreszcie do pojedynku z Kali stanął sam Mahisza.

3686761

Udało mu się pokonać wielu wojowników bogini, a od jego oddechu waliły się góry i drżała ziemia. Napędzany żądzą mordu, zamienił się w lwa. Wtedy Kali ścięła mu głowę mieczem, który otrzymała od boga czasu. Mahisza przemienił się więc w człowieka, ale i jego Kali pokonała. Potem demon kolejno przybierał różne postacie, lecz Kali za każdym razem go zwyciężała. Tak oto został przywrócony porządek na świecie. Odtąd wszyscy bogowie głosili chwałę bogini Kali, a niebiańskie nimfy apsary tańczyły na jej cześć. Ludzie w podziękowaniu wznieśli dla niej wiele świątyń.

Tak kończy się rola Kali w walce z demonami. Przez swoich wyznawców jest odtąd postrzegana jako bogini czasu i śmierci. Bywa też określana „Panią Kosmosu”, źródłem zasad kosmicznych i wszelkich archetypów. W niektórych nurtach hinduizmu Kali jest utożsamiana ze stanami świadomości człowieka. Jej niesłabnącą żądzę krwi wierni zaspokajają, uśmiercając domowe zwierzęta, ale istnieją udokumentowane przypadki składania ofiar ludzkich na jej cześć bądź samoofiarowania przez wiernych. Przerażającą sławę Kali wykorzystali twórcy filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”, gdzie główny bohater musi zmierzyć się z kapłanami bogini, składającymi ofiary z ludzi w kraterze buchającym lawą.

Nawet w dzisiejszych czasach zdarza się przenonanie, że najskuteczniejszą ofiarą dla bogini jest jednak ofiara z ludzi. Jednakże w świątyniach Kali w Kalkucie składane są ofiary zastępcze – ogromne dynie symbolizujące martwe ciała, w innych zaś wierni podrzynają gardła kozom lub dwumetrowym kukłom wykonanym z mąki. Jedynie ludzka krew ma sprawić, że bogini okaże łaskę i pomści pokrzywdzonych.

Wielu nadal w to wierzy, zwłaszcza w małych hinduskich wioskach. Ciągle dochodzi więc do rozmaitych tragedii, kiedy np. matka odcina trzyletniemu synowi głowę, licząc, że bogini ześle jej za to nieprzebrane bogactwo. Albo mężczyźni, którzy od dawna nie potrafili znaleźć sobie żon, aby przebłagać Kali, porywają nastoletniego syna sąsiadów i bestialsko pozbawiają go życia. Te przypadki jasno pokazują, że barbarzyński kult bogini Kali nadal pozostaje żywy.

Magdalena Pioruńska

Poruszający taniec bogini Kali:

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *