Bezzmienna – Gail Carriger

Alexia, niepoprawna pół- Włoszka, mistrzyni skandali w skrępowanym konwenansami świecie wiktoriańskiej Anglii, powraca w nowej roli: żony hrabiego Woosley’a. Mogłoby się wydawać, że jako stateczna połowica alfy pobliskiego stada i szefa Biura Ultranaturalnych Rzeczy (BUR) porzuciła wreszcie niepoprawne skłonności do awanturniczego życia i osiadła na laurach. Nic bardziej mylnego. Kiedy na Londyn spada plaga tzw. bezzmienności, dzielna urzędniczka samej królowej Wiktorii wyrusza sterowcem do dalekiej Szkocji, żeby tam wspólnie z mężem i tabunem nieokrzesanych, szkockich wilkołaków w kraciastych spódniczkach rozwiązać tajemnicę tego dziwnego precedensu… Po drodze czeka ją jednak wiele niebezpieczeństw związanych nie tylko z lataniem, wybuchem namiętności pomiędzy jej przyjaciółką Ivy a clavigierem Conalla – Tunstellem, czy obecnością intrygującej madame Lefoux, która twierdzi, że znała jej ojca…

Tak pokrótce prezentuje się „Bezzmienna” , kolejna część przygód Alexii Tarabotti – dziewczyny pozbawionej duszy. Ta rzadka przypadłość czyni ją niezwykle groźną dla wampirów i wilkołaków, bowiem pod wpływem jej dotyku istoty nadprzyrodzone powracają do ludzkiej postaci. W pierwszej części pt.: „BezdusznaGail Carrigier opowiada o okolicznościach jej zejścia się z Conallem Maccon, hrabią Woosley. Już wtedy Alexia i Conall stanowili dobraną i dynamiczną parę. Wszyscy ci, którzy myśleli, że wraz z małżeńską przysięgą ich namiętność opadnie, zdecydowanie się pomylili. Książka obfituje w pikantne, łóżkowe sceny tej dwójki aż nasuwa się pytanie, czy potrafią jeszcze rozmawiać poza sypialnią. Na szczęście nie przeszkadza im to w prowadzeniu śledztwa. Również wampirzy znajomy Alexii – lord Akeldama nie traci formy. Jak zwykle otacza go horda przystojnych trutni – dandysów, a jego dobre maniery i fantazyjne stroje nie pozostawiają nic do życzenia. Carriger wprowadza też sporo nowych postaci – lubującą się w męskich ubraniach panią inżynier madame Lefoux, szkockich powinowatów Conalla i gammę jego stada bezczelnego Channinga.

I to właśnie barwne postacie są mocną stroną historii Carriger. Ich ekscentryzm i rzadka umiejętność ściągania na siebie całej uwagi czytelnika w kilku momentach skutecznie przysłania fabułę, która zarówno w pierwszej jak i w drugiej części nie byłaby aż taka atrakcyjna, gdyby zabrakło ciekawie skonstruowanych bohaterów.

Książka posiada specyficzny klimat stworzony z mieszanki wiktoriańskiego pędu do nowoczesności i fantastycznego świata istot nadprzyrodzonych. Okazuje się, że wampiry i wilkołaki od zarania dziejów uczestniczyły w dziejach ludzkości, a teraz stoją za sukcesem imperium brytyjskiego. Wilkołaki udzielają się w wojsku, zaś wampiry w wywiadzie. To one dyktują też wyznaczniki mody i dobrego smaku. Nic więc dziwnego, że tyle ludzi pragnie sięgnąć po nieśmiertelność. Wampiry zorganizowane w ule, a wilkołaki w watahy przyjmują śmiertelną służbę w postaci trutni bądź clavigierów, którzy czekają w kolejce do przemiany, w międzyczasie spełniając zachcianki swoich panów. Jakby tego było mało po mieście grasują duchy pozostałe po ludziach z tzw. nadwyżką duszy, a gdzieś między nimi miejsca dla siebie szukają bezduszni.

Alexia znajduje swój spokój i ciepłą przystań wśród wilkołaków, ale to też może przestać być aktualne. Zaskakujące zakończenie książki na pewno prowadzi do kontynuacji, której ja już nie mogę się doczekać. Polecam sięgnąć po to humorystyczne, pomysłowe urban fantasy, choćby po to, żeby się przekonać, że są też powieści, gdzie wampiry i wilkołaki nie są do końca potraktowane na serio, a i tak czyta się to świetnie.

Magdalena Pioruńska

Ocena: 4,5/5

Autor: Gail Carriger

Tytuł: Bezzmienna

Wydawnictwo: Prószyński i ska

Liczba stron: 318

Data wydania: 2011

Zobacz też recenzję pierwszej części: Bezduszna

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *