Bartłomiej Grzegorz Sala „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy”

Wycie_w_ciemnosci_okladkaPierwsza biografia wilków i wilkołaków ukaże się już 26 kwietnia. Fascynujące życie prawdziwych i legendarnych stworzeń opisał Bartłomiej Grzegorz Sala w książce „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” Wydawnictwa BOSZ.

Ekscytujące życie wilków i wilkołaków wciąż nie jest dobrze znane czytelnikom. Bartłomiej G. Sala postanowił odkryć najciekawsze i najbardziej intrygujące tajemnice tych drapieżników. „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” to pierwsza biografia poświęcona gatunkowi. Autor przypomina, że wilk to nie tylko drapieżny ssak, ale także postać o dużym znaczeniu kulturowym. Opowieściom towarzyszą oryginalne ilustracje Justyny Sokołowskiej – polskiej projektantki młodego pokolenia, wpisane w znakomity projekt graficzny autorstwa prof. Błażeja Ostoi Lniskiego – dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

Autor książki, opierając się na faktach, ale także sięgając do mitów, legend i podań kreśli postaci przynależne do wilczego i wilkołaczego rodu. Wychodząc od wnikliwego opisu drapieżnika z rodzinny psowatych, sprawnie przechodzi do charakterystyki całego plemienia. Portretom wilków i wilkołaków towarzyszą wnikliwe i błyskotliwe opisy kulturowych odniesień oraz historycznych kontekstów. Poznajemy sylwetkę Czyngis Chana, który uznawany był za potomka Błękitnego Wilka, wizerunek „wilczycy kresowej”, której mianem określano śmiałe i odważne kobiety (m.in. kipiącą energią Teofilę z Chocimirskich Chmielecką) czy zdziczenie Nabuchodonozora II, które przedstawia już tradycja biblijna. „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację „czarnej trylogii”, którą zapoczątkowała książka „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”.

Bartłomiej G. Sala kreśli portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Dzięki opowieściom Sali wilcze królestwo staje się jeszcze bardziej interesujące. „Wycie w ciemności” przywraca wilkom i wilkołakom ich należne miejsce w kulturze. Warstwa wizualna sprawia, że nowa książka Wydawnictwa BOSZ jest również ciekawą propozycją dla fanów książkowej ilustracji, grafiki i designu.

Bartłomiej Grzegorz Sala – pisarz, eseista, etnolog i historyk. Od lat interesuje się historią środkowoeuropejskiego folkloru, legend i ich bohaterów. Jest autorem wielu publikacji i książek, do których należą m.in.: „Księga karpackich zbójników” oraz „Księga smoków polskich”.

Bartłomiej Grzegorz Sala „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy”

Wydawnictwo: BOSZ
Data premiery: 26 kwietnia 2017 r.
Projekt graficzny: Błażej Ostoja Lniski
Ilustracje: Justyna Sokołowska
Liczba stron: 264
Oprawa: twarda

About the author
Aldona Kobus
(ur. 1988) – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorka literaturoznawstwa. Autorka "Fandomu. Fanowskich modeli odbioru" (2018) i szeregu analiz poświęconych popkulturze. Prowadzi badania z zakresu kultury popularnej i fan studies. Entuzjastka, autorka i tłumaczka fanfiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *