Aribert Heim – Rzeźnik z Mauthausen, główny bohater powieści „Co kryje twoje imię?”

aribert-heimAribert Heim (ur. 28 czerwca 1914 w Bad Radkersburg, zm. 10 sierpnia 1992 w Kairze) – austriacki lekarz, członek SA i SS działający w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen i jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy hitlerowskich – ze względu na swój sadyzm nazywany przez więźniów „Doktorem Śmierć”.

Od 1 października 1941 był lekarzem obozowym w KZ-Mauthausen. Mimo że przebywał tam jedynie przez 2 miesiące (do grudnia 1941), Heim został zapamiętany przez więźniów jako jeden z najokrutniejszych lekarzy SS w tym obozie.

Przedmiotem jego zbrodniczych eksperymentów było badanie skuteczności różnorakich trucizn na więźniach obozu. Według zeznań pisarza rewiru i pracowników pomocniczych, przy operacjach Heim razem z aptekarzem obozowym Erichem Wasickym wstrzykiwał zabójcze substancje w serce bez stosowania narkozy, chcąc sprawdzić, która z trucizn jest najtańsza i najszybsza w użyciu. Tym sposobem zabił kilkuset ludzi. Usuwał bez narkozy organy (dla wprawy, z nudów lub sadyzmu), po czym mierzył czas do zgonu ludzi, którzy konali z krzykiem. Raz wedle świadków rozciął człowiekowi brzuch, pozbawił jelit i wątroby i czekał na zgon. Więźniowie bali się go jak śmierci (stąd jego pseudonim).

Z notatki umieszczonej na okładce książki: „Co kryje twoje imię?” Clary Sanchez:

Co kryje Twoje imięPostaci większości starych nazistów, którzy pojawiają się w tej powieści, zostały zainspirowane prawdziwymi osobami. Po II wojnie światowej ludzie ci znaleźli schronienie pod ciepłym i spokojnym niebem Hiszpanii, gdzie mieszkali przez nikogo nie niepokojeni, aż do bardzo późnego wieku. Mało kto z ich sąsiadów wiedział lub domyślał się, kim byli w przeszłości, zresztą mało kogo to obchodziło.

Niejeden z nich uczynił wiele dobrego dla lokalnych społeczności.

 W związku z naszym nowym patronatem i jego niedawną premierą przygotowaliśmy dla Was krótkie zadanie:

Wybierz i krótko opisz wstrząsającą historię znanego oprawcy, któremu przez jakiś czas udawało się uniknąć sprawiedliwości.

Na wasze odpowiedzi czekamy pod adresem: redakcja@szuflada.net do jutra do godziny 20.00. Wyniki ogłosimy w niedzielę i opublikujemy na naszym fanpage’u i stronie głównej. Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy dwoma egzemplarzami książki „Co kryje twoje imię?”

A już niedługo oczekujcie kolejnego quizu Szuflady- tym razem z mordercami w roli głównej.

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *