Anna Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”

5abf51e7ce479

Druga część serii „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewit-Meller nosi tytuł „Podróże w spódnicy” i jest poświęcona kobietom, które zdołały pokonać ograniczające je konwenanse i wyruszyły na niebezpieczne wyprawy, badając niezbadane zakątki naszego globu. O wielu z nich się dziś nie pamięta. Autorka przypomina niezwykłe życiorysy bohaterek, wspominając też o przeszkodach, jakie musiały pokonać, by spełnić swoje marzenia.

Książce nadano formę wydania specjalnego magazynu retro. Znajdziemy tutaj wszystkie ważne działy: felieton redaktor naczelnej Nellie Bly, listy do redakcji, wywiady, fotoreportaż, powieść w odcinkach, recenzje książek, relację z pokazu lotniczego, porady, modę, ale także reklamy, ogłoszenia drobne i specjalne oraz horoskop.
Tematem przewodnim magazynu są niezwykłe podróże kobiet. Redaktor naczelna Nellie Bly była słynną dziennikarką, która rozgłos zdobyła m.in. dzięki temu, że w 72 dni okrążyła świat, bijąc tym samym rekord Fileasa Fogga, bohatera powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. W książce pojawiają się także postacie: indiańskiej dziewczyny Sacagawei, która była przewodniczką Lewisa i Clarka w drodze na Zachód Ameryki Północnej, Hester Stanhope – pierwszej badaczki prowadzącej nowoczesne wykopaliska w Ziemi Świętej, Idy Pfeiffer – autorki książek podróżniczych, Mary Kingsley, która odwiedziła afrykańskie plemiona kanibali, Marii Czaplickiej – polskiej badaczki Syberii i szamanizmu, Bessie Coleman – czarnoskórej lotniczki, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, która samotnie okrążyła Ziemię na jachcie czy Walentyny Tierieszkowej – pierwszej kobiety w kosmosie.
To oczywiście nie wszystkie bohaterki przypomniane przez Annę Dziewit-Meller. Łączy je nie tylko to, że wiele w swym życiu osiągnęły. Każda musiała borykać się z uprzedzeniami, co subtelnie sygnalizuje autorka. Podróżniczki udowodniły, że rola kobiet nie ogranicza się tylko do siedzenia w domu i nawet w nieprzystosowanych do dalekich podróży sukniach z gorsetem i krynoliną można zawędrować bardzo daleko. Bessie Coleman, pierwsza czarnoskóra lotniczka, aby zrealizować swoje marzenia musiała walczyć także z uprzedzeniami na tle rasowym. Mimo to dopięła swego.
Portrety bohaterek uzupełnione są o informacje pomagające młodym czytelnikom lepiej zrozumieć ich przygody – wyjaśnienia trudnych terminów, historie odkryć geograficznych czy sylwetki naukowców. Dodano także mapki z zaznaczonymi trasami wypraw.

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” to lektura nie tylko dla dziewczynek, choć podejrzewam, że im spodoba się najbardziej. Zabawną formę świetnie uzupełniają utrzymane w stylu retro rysunki Joanny Rusinek. Książka przekazuje mnóstwo informacji nie tylko o podróżniczkach, ale i świecie, który nas otacza. Najistotniejszy morał jest jednak taki, że największe ograniczenia tkwią w naszych głowach i nigdy nie zrealizujemy swoich marzeń, jeżeli zabraknie nam odwagi, by o nie zawalczyć.

Barbara Augustyn

Autor: Anna Dziewit-Meller
Tytuł: „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 160
Data wydania: 2018

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *