Alchemia miłości. Wybór myśli sufickich. – David Fideler, Sabineh Fideler

Pisanie o miłości jest równie trudne jak ona sama. Jak opisać w słowach uczucie, tak skomplikowane i piękne zarazem? Poeci od wieków w swoich strofach walczyli z brakiem natchnienia, szukając coraz to nowszych i bardziej skomplikowanych metafor, by świat miłości (tej fizycznej, metafizycznej jak i zmysłowej) przelać na papier. By uczucia podczas czytania wpływały na podświadomość czytelnika, rozrywały go wewnętrznie, gdy jest nieszczęśliwie zakochany lub wynosiły go na wyżyny dobrego samopoczucia, gdy w brzuchu czuje przysłowiowe motyle. „Alchemia miłości” to pean na cześć poezji sufickiej, a David i Sabrineh Fideler pokazują czytelnikowi, że perska twórczość nie ogranicza się tylko do Rumiego.

W tomiku znalazło się miejsce dla ponad osiemdziesięciu różnych autorów. Co ciekawe, brak tutaj chronologicznego porządku, czy chociażby podziału na autorów. Taki sposób miał pomóc i wyjaśnić czytelnikowi, że poezja nie jest przyporządkowana do nazwiska. Przekaz jest najważniejszy, ale dla ciekawskich i żądnych wiedzy, spis autorów znajduje się na końcu książki.

Żeby dobrze zrozumieć, czym jest poezja suficka, autorzy przygotowali ciekawy wstęp do tomiku. Opisują tam zarówno historię, jak również po trochu symbolikę. Język perski zawiera bowiem w swoim słowniku dużo wyrazów, które w tekstach mogą być różnie interpretowane.  Mogą się więc zdarzać sytuacje, gdzie dany wiersz będzie musiał mieć znacznie więcej wyrazów w sobie, niż oryginał. Ale tłumaczenie poezji nigdy nie należało do łatwych zadań. Na szczęście polski czytelnik dostał bardzo dobrze przygotowany tomik poezji i nic nie powinno mu przeszkodzić w czytaniu. Większość wierszy to rubajaty, czyli czterowiersze. Utwory gdzie główny temat jest jeden, a sam utwór składa się z czterech wersów.

Osoby niezaznajomione z poezją suficką, nie muszą się obawiać. „Alchemia miłości” to zbiór czegoś więcej niż wierszy, to mistyczna podróż do wnętrza samego siebie. Bo sufizm to jedność wszelkiego stworzenia i zatarcie granic miłości, tej ludzkiej i boskiej. W związku z tym, należy pamiętać, że „Alchemia miłości” to nie tylko wiersze opisujące błogi stan zakochania, to przede wszystkim rozważania na temat duchowych ścieżek. Choć mogłoby się nam wydawać, że znamy się doskonale, ten tomik może zmienić nasze postrzeganie samego siebie. To cudowna i piękna droga do miłości w każdej odsłonie.

Koniec końców
każdy zbiera to, co zasiał.

Każdy człowiek, pijany czy trzeźwy,
Ukochanego poszukuje.

Czy to synagoga czy meczet –
w każdym miejscu na świecie mieszka miłość. / Hefez, Mieszkanie miłości.

 

Bartosz Szczygielski
Ocena: 5/5

Tytuł: Alchemia miłości. Wybór myśli sufickich.

Autor: David Fideler, Sabineh Fideler

Data wydania: 2012 r.

Wydawnictwo: Barbelo

About the author
Bartosz Szczygielski
- surowy i marudny redaktor, który oglądałby świat najchętniej z perspektywy dachu psiej budy, oparty o maszynę do pisania. Czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce i ogląda wszystko, co wpadnie mu w oko. Chciałby kiedyś przytulić koalę i zobaczyć zorzę polarną – niekoniecznie w tym samym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *