Witaj Nowy Roku 2013!

Drodzy czytelnicy!

Mamy dziś pierwszy dzień Nowego Roku, więc to najlepszy moment na kolejne podsumowanie działalności Szuflady. Tym razem nie będę skupiać się na wszystkich wydarzeniach, ponieważ częściowo zrobiłam to już drugiego sierpnia, kiedy nasz magazyn świętował rok swojego powstania. 🙂

Drugie półrocze również upłynęło nam pod znakiem wielu ciekawych wydarzeń. Przede wszystkim Szuflada została nominowana w prestiżowym plebiscycie Papierowego Ekranu. Wybrano nas do grona 20 najlepszych portali internetowych, poświęconych literaturze i kulturze. Dziękujemy wam za wszystkie oddane na nas głosy i ciepłe słowa pod naszym adresem, które wspierały nas w plebiscycie.

Końcówka roku obrodziła także konkursami oraz interesującymi książkami i kulturalnymi wydarzeniami, które Szuflada objęła swoim patronatem. Przede wszystkim rozwiązaliśmy konkurs na opowiadanie fantasy „Elfie wakacje”, organizowany wspólnie z portalem Enklawa Network, oraz wydawnictwami: Fabryka Słów, Powergraph, Zysk i S-ka i Insignis. Na zwycięzców poza nagrodami książkowymi i dyplomami czekały również specjalne torby z logiem Szuflady, wykonane przez niezawodną Agatę Grudkowską. Sędzią honorowym w konkursie była pisarka Martyna Raduchowska, która przyznała nagrody dodatkowe, a także dała się nam namówić na pozostanie z nami trochę dłużej. 🙂

Nie pozostaliśmy obojętni na naszych czytelników, którzy są utalentowani graficznie. Ogłosiliśmy drugi konkurs tym razem graficzno- fotograficzny z twórczością Małgorzaty Wardy, w którym wspierały nas wydawnictwa: Prószyński i S-ka oraz Świat Książki i blog poświęcony książkom Wiecznie Zaczytana, prowadzony przez naszą redakcyjną koleżankę i drugą korektorkę- Maję Sieńkowską.

W obu tych konkursach popisaliście się niezwykłą inwencją twórczą, o czym świadczy choćby szerokie grono nagrodzonych. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wśród naszych sympatyków znajduje się tylu wszechstronnie uzdolnionych ludzi.

Jak wspomniałam, Szuflada zaczęła także prężnie obejmować patronaty medialne nad wydarzeniami: Festiwal Literatury Kobiecej w Siedlcach, Cykl niebanalnych spotkań autorskich Fabryka Inspiracji, Tydzień kina bośniackiego w Poznaniu, Festiwal Literatury Kryminalnej w Pile, a także nad książkami: „W otchłani Imatry” Aleksandra Ławrowa, „Dziennik znaleziony w piekarniku” Marka Susdorfa, „Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni” Aleksandara Prokopieva, „Dusza” Luizy „Evivy” Dobrzyńskiej i nad komiksem: „Nikifor. Krynica oczami Nikifora”autorstwa Gutkowskiego i Szczęśniaka.

Co więcej redaktorzy Szuflady mieli okazję spotkać się na żywo na imprezie poświęconej książkom w Warszawie : „The Bookworm Day”, organizowanej przez Maję Sieńkowską- Wiecznie Zaczytaną. 🙂 Koniecznie musimy pomyśleć nad kolejną okazją do spotkania już w 2013 roku i to tak, żeby nikt nie miał wymówki wykręcić się z tej imprezy. 🙂

Szuflada nawiązała ponadto współpracę z kolejnymi wydawnictwami, min. z Drzewem Babel, Powergraphem, Smakiem Słowa, Karakterem, Wydawnictwem Toczka czy Ameą. Nasze przegródki rozwijały się bardzo prężnie, a nawet zyskaliśmy kolejną za sprawą miłośniczki horrorów Karoliny „Mangusty” Kaczkowskiej, która wprowadza was w Okolice Grozy.

Od stycznia Karolina zostanie także nowym redaktorem działu felietonów. Liczymy, że swoją inwencją, energią i talentem organizacyjnym wniesie powiew świeżości do szufladowej redakcji.

Jednocześnie z przykrością muszę pożegnać się z Robertem Rusikiem. Jego trudne sprawy osobiste sprawiły, że przez jakiś czas nie będzie mógł dla nas pisać. Mam nadzieję, że sytuacja zdoła się unormować i że to nie jest ostateczne pożegnanie z Robertem. Swoją osobowością, zaangażowaniem i talentem zrobił dużo dobrego dla Szuflady. Zawsze można było także na niego liczyć i polegać na jego sumienności w pisaniu tekstów i jurorowaniu w konkursach.

A teraz może podam wam jeszcze kilka liczb. Nie jestem fanką matematyki, ale mamy się czym chwalić. 🙂

Uwaga, uwaga 3 cieszące się największym zainteresowaniem teksty na Szufladzie to:

1.Ozyrys- łaskawy władca żywych i zmarłych: 1,113 odsłon (ponieważ doskonale wiecie kto tutaj rządzi i o czyje wstawiennictwo najlepiej się ubiegać :D)

2.Huśtawka – Jeana Honore Fragonarda: 1,085 odsłon (ponieważ najwyraźniej… lubicie się huśtać? :),  a epoka rokoko we Francji nie stanowi dla was żadnych tajemnic!)

3. „Król Maciuś Pierwszy” – Janusza Korczaka: 989 odsłon (ponieważ 2012 rok był rokiem Korczaka, a poza tym nasi czytelnicy nadal mają w sobie dziecko :))

Moja redakcyjna koleżanka Ania Godzińska zrobiła już swoje podsumowanie jej ulubionych książek, które recenzowała na Szufladzie w 2012, ja także pozwolę sobie na taki mały ranking, ale wybiorę tylko trzy moim zdaniem najciekawsze pozycje, które czytałam w 2012 roku.

1. „Pisarz rodzinny”- Gregoire Delacourt (ponieważ nie jestem fanką krótkiej i zwięzłej wypowiedzi, a ta książka zrobiła mi na złość i przekonała mnie, że tak również można wciągająco pisać)

2. „Wyspa niesłychana” Eduardo Mendoza (ponieważ za sprawą tej książki miałam naprawdę dziwne sny, które pamiętam jeszcze do dzisiaj!)

3. „Magia Krwawi” Ilona Andrews (ponieważ po prostu lubię tę serię, a w szczególności sportretowane tam koty… :))

Na zakończenie w imieniu całej redakcji życzę wam wszystkiego najlepszego w Nowym Roku: dobrej weny, dużo przyjemnych lektur, spełnienia marzeń i uporu w dążeniu do wyznaczonego celu.

Mam nadzieję, że będziemy mieć jeszcze wiele pretekstów do wspólnych owocnych podsumowań!

redaktor naczelna- Magdalena Pioruńska

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *