Patronat Szuflady: Kręgi- Spirale- Powroty

Drodzy czytelnicy,

Redakcja Szuflady serdecznie zaprasza do zapoznania się z Naszym najnowszym patronatem nad Doktorancką Konferencją Literaturoznawczą, która odbędzie się w Krakowie w dniach 25-26 maja 2012. Więcej informacji przeczytacie poniżej w notce od organizatora.

Ze swojej strony przypominamy o trwającym konkursie Szuflady na opowiadanie o „singielce”: http://szuflada.net/?page_id=30

Wiemy już jakie tytuły książkowe oferuje Nasz partner medialny „artPAPIER”:

Pielewin: T (WAB)

Haszczyński: Mój brat obalił dyktatora (Czarne)

Wangin: Przewrotka (Jirafa Roja)

Pepetela: Tajny agent Jaime Bunda (Claroscuro).

Redakcja Szuflady

KRĘGI – SPIRALE – POWROTY
DOKTORANCKA KONFERENCJA LITERATUROZNAWCZA
Kraków, 25-26 maja 2012

Doktoranckie Koło Literaturoznawcze UJ ma przyjemność zaprosić na ogólnopolską doktorancką konferencję literaturoznawczą „Kręgi – Spirale – Powroty” organizowaną w dniach 25-26 maja w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kiedy na ostatnich kartach „Portretu damy” Isabel Archer powraca do brzemiennego we wspomnienia zakątka ogrodu w Gardencourt, każdy z parkowych rekwizytów – ławka, ogromny trawnik –  zdaje się przenosić ją kilkaset stron wcześniej. Jednak w powrocie tym tożsamość miejsca zostaje naruszona: rozłożysty buk zastępują dęby, gra światła przeradza się w słupy cienia, ławka, wcześniej bliska domu, zostaje od niego odsunięta. Na poziomie drgnień tego konkretnego tekstu daje się przeczuć nerw i sens literackiego powrotu, który nie będzie tożsamym powtórzeniem ani odwzorowaniem, lecz wydarzeniem w tekście.

Zamiarem konferencji jest zbadanie sensu owego powrotu w literaturze, rozumianego jak najszerzej: od powrotu do miejsc, w czasie, poprzez przywołania oraz trawestacje mitów i literackich toposów, po powroty stylistyczne wewnątrz utworu i nawiązania do konwencji. Przyświecać poszukiwaniom będzie przekonanie – do którego nawiązuje tytuł konferencji – że tak szeroko rozumiany powrót nie musi oznaczać zamkniętego cyklu w tekście, ale może stanowić przyspieszenie jego wewnętrznej mechaniki. Spiralę.

Za każdym powrotem stoi jakaś podróż – zamiarem konferencji jest ich prześledzenie. W ramach dyskusyjnych paneli, dla których zagadnienia zamieszczamy poniżej, mamy nadzieję poszerzyć rozumienie idei powrotu w literaturoznawstwie o nowe sensy.

Proponowane kręgi tematyczne

Zachęcamy do nadsyłania propozycji artykułów skupiających się na analizie wyszczególnionych niżej i pokrewnych kwestii w tekstach literackich:

•    Powroty do dawniej odwiedzonych/odwiedzanych miejsc
•    Przestrzeń zapętlona: ciągłe powroty w to samo miejsce
•    Powrót do przestrzeni dzieciństwa
•    Powrót a emigracja
•    Powroty w czasie: reminiscencje i retrospekcje
•    Powrót a pamięć
•    Cykliczne formy czasowe
•    Powroty stylistyczne: powtórzenia słów, fraz, metafor
•    Powroty treściowe: powtórzenia motywów, scen, powracające postaci
•    Ontologiczny/epistemologiczny wymiar powrotu: zmiana w miejscu czy zmiana w percepcji?
•    Powrót a niesamowite
•    Powrót podmiotu, powrót autora

Formuła konferencji

Obrady konferencyjne będą odbywać się w formie tematycznych paneli dyskusyjnych, które prowadzone będą przez moderatora. Każdy z zakwalifikowanych uczestników zobowiązany będzie przesłać pełen tekst, a także zapoznać się z pozostałymi referatami ze swojego panelu, które zostaną zamieszczone na stronie internetowej konferencji. Organizatorzy nie przewidują możliwości ustnego referowania tekstów.

Terminy

Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 maja 2012 w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Formularz zgłoszeniowy wraz z abstraktem (do 300 słów) prosimy przesyłać do

31 marca 2012 na adres konferencjapowroty@gmail.com

O zakwalifikowaniu poinformujemy 5 kwietnia 2012.
Termin nadsyłania tekstów 15 maja 2012.

Opłata konferencyjna wynosi 150 złotych.

Planowana jest publikacja pokonferencyjna.

Zapraszamy na stronę konferencji:

http://konferencjapowroty.wordpress.com/

Opieka naukowa:

prof. dr hab. Wasilij Szczukin

Organizatorzy:

Magdalena Garbacik
Natalia Palich

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *